Ondanks het grote aantal gedrukte stukken, is er geen gerechtelijke uitspraak bewaard gebleven. De precieze afloop van de zaak is dan ook niet bekend, hoewel er wel wat aanwijzingen zijn. Zo valt het op dat Nederlandse verzekeraars het neerslaan van slavenopstanden na 1751 vrijwel altijd accepteerden als averij grosse. Een bekende Amsterdamse verzekeraar vermoedde in 1758 dan ook dat de zaak Middelburgs Welvaren een precedent had geschapen.9 Om discussies over de waarde van slaven te voorkomen, werden hierover vanaf de jaren vijftig van de achttien de eeuw ook altijd vooraf afspraken gemaakt. De waarde werd specifiek vermeld in verzeke ringspolissen. Het ging altijd om een waarde die dichter bij de gemiddelde verkoopprijzen dan bij de gemiddelde inkoopprijzen lag. Ook dat was de mening geweest van De Munck. Het einde van rederij De Munck Wellicht heeft Johan de Munck dus aan het langste eind getrokken in deze verzekerings kwestie. Dat wil niet zeggen dat de reis van het 9 NL-MdbZA, MCC 66.7, brief 17 februari 1758 (scan 141). Middelburgs Welvaren hem geen grote schade heeft opgeleverd. De Munck had echter slechts een financieel verlies te lijden, de slachtoffers op het schip moesten de gebeurtenissen met hun leven bekopen. Zelf had hij ook niet lang meer te leven, want in februari 1753 overleed Johan de Munck op 29-jarige leeftijd. Zijn vader, de stadsarchitect, hield de rederij nog enige tijd gaande. Maar De Munck jr. en sr. hebben na de 'ramp' (zoals ze het zelf noemden) geen slavenschepen meer uitgereed. Voor kapitein Gerritse betekenden de gebeur tenissen niet het einde van zijn carrière. De ver zekeraars beoordeelden zijn optreden op het Mid delburgs Welvaren zeer kritisch en zij hielden de officieren verantwoordelijk voor het hoge doden tal. Toch kreeg Gerritse een nieuwe aanstelling als kapitein: hij voer in 1752 uit op de Mercurius in dienst van de MCC. Diezelfde compagnie nam ook het schip Middelburgs Welvaren over voor 11.706.10 Onder de vlag van de MCC maakte het schip nog zes slavenreizen, waarna het in 1763 bij terugkomst verongelukte bij Goeree. 10 Zie voor de verkoopakte NL-MdbZA, MCC 780.1 (scan 6). Middelburgs Welvaren 97

Zeeland | 2020 | | pagina 19