Zeeland 29.3 Optreden Willem Breuker in 1980 Foto Jaap Wolterbeek, ZB, Beeldbank Zeeland, rec.nr. Willembreuker 13805. Beiden bleven onversaagd en in moeilijke tij den een vraagbaak voor Ad van 't Veer. De beeld registratie voor het nageslacht werd jarenlang verzorgd door Zeeland-fotograaf Wim Riemens. Een omvangrijk document van historische bete kenis kwam zo tot stand. Zoals dat klaarblijkelijk hoort in een demo cratie hadden de activiteiten die op touw werden gezet veel te lijden onder het financiële vraag stuk. Uitgangspunt is sinds Thorbecke dat de po litiek niet oordeelt over Kunsten en Wetenschap. In de praktijk heeft de culturele sector te maken met het dodelijke wapen van de subsidiëring door de overheid. Een verzoek om subsidie beweegt zich tussen twee polen, te weten geen subsidie of te weinig subsidie. De eerste leidt tot kaalslag en de tweede tot culturele verschraling. Nieuwe Muziek werd in zijn ziel getroffen toen in de jaren tachtig de begroting werd afge keurd en de directeur door de Provincie (wat in de volksmond ging heten) op non actief gesteld. Juridisch was dit een bevoegdheid van de Stichting en niet van de Provincie, maar die kon wel de subsidie intrekken. Dat gebeurde en zij legde daarmee alle activiteiten plat. Na maanden en een festivalloos jaar kwam toch weer een subsidiabele relatie tot stand. Maar Ad van 't Veer hield aan deze ontgooche ling een obsessieve relatie over met zijn boek houding. Evenementen in de openlucht op allerlei loca ties vormden een sterke en verrassende presenta tie. Maar de weersomstandigheden zijn van dien aard dat voor een jaarprogramma binnenlocaties noodzakelijk zijn. Na de omzwervingen door heel Zeeland kreeg Nieuwe Muziek een vaste vesti ging in de Kloveniersdoelen, die vrijkwam na het vertrek van de muziekbibliotheek naar de nieuw gebouwde Zeeuwse Bibliotheek. Na enkele jaren vroeg de Kloveniersdoelen om een grondige aanpassing in de sfeer van Nieuwe Muziek. Gemeente Middelburg, de eigenaar van het gebouw, organiseerde een architectenprijs vraag waarna uit de inzendingen een keuze werd gemaakt. Dit winnende plan is nooit aan uitvoering toegekomen, omdat Ad van 't Veer zijn ideeën niet gerespecteerd zag. De diepere oorzaak bleek te liggen in het feit dat de volledige regiefunctie, waar hij compromisloos aan gehecht was, ook niet was erkend. Zijn keus was aan het eind van Ad van 't Veer 99

Zeeland | 2020 | | pagina 21