't Is vol van schatten hier Een nijlpaardkies op De Kaloot Uit de verzamelingen van het Genootschap Hester Loeff De conservatoren Naturalia van het Genootschap doen hun werk niet alleen maar diep in de depots van het Zeeuws museum, maar gaan ook actief op zoek gaan naar schatten. Het was een zaterdag, die 4e februari 2017. Een koude oostenwind. Voor het eerst in tijden was ik weer eens naar De Kaloot gegaan, in plaats van naar het vertrouwde Banjaardstrand. De laatste tijd vielen de vondsten van De Kaloot tegen. Op de een of andere reden kwam er steeds minder fossiel materiaal aan land. Maar de 4e februari was een goede dag. Er werd zoals altijd mooi schelpengruis meegeno men om thuis uit te zoeken en met de rugzak vol werd op weg gegaan naar de strandovergang, onderwijl speurend in het zand. Opeens viel mijn oog op een zwart driehoekig ding. Ik raapte het op en zag gelijk dat het een stuk van een kies 102 Is van schatten hier moest zijn. Het was maar een paar centimeter groot. Een ruw, geribbeld zwart oppervlak en aan de andere kant glad bruin/grijs. Een stuk van een neushoornkies, was het ver moeden, best bijzonder voor de Kaloot. De meeste fossielen die er op dit strand gevonden worden zijn haaientanden. Maar toch, ik aarzelde want de vorm kwam niet precies overeen. Ik stuurde een foto naar Dick Mol, bekend mammoetdeskundige en in het algemeen deskun dig op het gebied van de fauna van het Pleisto ceen, het geologische tijdvak van 2,5 miljoen tot haast 12.000 jaar geleden, waarin koude perioden (ijstijden) en warme perioden (interglacialen) elkaar opvolgden. 'Ik kom er later op terug', was het antwoord. Die avond kreeg kwam een uitgebreid antwoord, zoals Dick dat altijd geeft. Het bleek een premo- laar (een valse kies, tussen de hoektand en de echte kiezen) uit de onderkaak van een nijlpaard. Een nijlpaard dat hier geleefd heeft in het Ee- mien, een warmere periode voor de laatste ijstijd. Het was hier toen warmer dan nu en er leefden hier bosolifanten en dus ook nijlpaarden. Opgetogen postte ik de bevindingen met een foto op social-media en al snel kwam er een be richt van de PZC. Ze wilden een stukje schrijven in de krant over deze bijzondere vondst, want bijzonder, dat was het! De volgende dag stond in de krant: 'Vrouw vindt nijlpaardkies in Zeeland'. De tekst luidde: 'Niemand is ooit in Zeeland een nijlpaard in het wild tegengekomen. Toch vond een Zierikzeese vrouw op een strandje bij Borsele een kies van Fossiele nijlpaardtand naast een recente.

Zeeland | 2020 | | pagina 24