bijvoorbeeld in 1596 in Nederweert veel slachtof fers maakte, vaak met de dood tot gevolg Zeker in plattelandsgemeenten waar zich pas vanaf midden achttiende eeuw opgeleide artsen vestig den, waren bidden en afstand houden eigenlijk de enige maatregelen waarover men beschikte. Iets later was het op veel plaatsen raak met de 'Haastige Ziekte', zoals de pest genoemd werd, en die haar naam dankte aan de snelle verspreiding. In de zomer van 1622 woedde een pestepidemie in de streek tussen Helmond en Eindhoven. In die periode waren in Weert veel militairen gelegerd. Burgers weigerden soldaten in huis te nemen uit angst voor besmetting, wat veel zorgen voor het stadsbestuur meebracht. Getroffen middenstan ders en ook de horeca kregen financiële hulp van de overheid, zo kreeg de bierbrouwer schadever goeding omdat het laatste 'gebrouw' onverkoop baar was geworden. Pas in de tweede helft van de achttiende eeuw werd het besef van hygiëne en preventie algemeen bekend, zo bleek in 1779 toen dysenterie weer opdook in veel plaatsen in het huidige Limburg. De ziekte werd geweten aan het eten van kool en noten, en direct kwam een verbod op de invoer hiervan. Ook kwam er een soort 'intelligente lock- down': verkeer met omliggende gemeenten werd verboden en reizen mocht alleen met toestemming van het gemeentebestuur. Zieken mochten hun huis niet uit, zelfs de kerkgang werd verboden en ook op het doen van je behoefte aan de kant van de weg kwam een flinke boete te staan. Ondanks voortschrijdend inzicht in de medi sche verzorging en persoonlijke hygiëne was het in 1865/1866 weer raak: er heerste in heel Neder land een cholera-epidemie. Alleen al in Am sterdam waren 21.000 slachtoffers die 'de klere kregen' door het vuile drinkwater uit de grachten. Aan die verbastering van het woord danken we het scheldwoord 'klerelijer'. In 1918 heerste de Spaanse griep, die ondanks de naam startte in Amerika. Ook die greep in Limburg flink om zich heen, ondanks het advies van de pastoor 'tegen de kwaaie dampen een flinke borrel te nemen'. Veel van de maatregelen die in de loop der tijd genomen werden tijdens heersende epidemie- en zijn duidelijk voorlopers van de nu geldende adviezen in de strijd tegen covid-19. Appeltjes van het Meetjesland (2019) is het jaarboek van het Historisch Genootschap van het Meetjesland. K. de Koster schrijft hierin: 'Van moord tot mort subite. Medische expertise en verdachte overlijdens in het achttiende- eeuwse Meetjesland'. De auteur wil aan de hand van een selectie van vroegmoderne lijkschouwingsrapporten uit Eeklo en andere Meetjeslandse parochies een beeld schetsen van het forensisch onderzoek naar verdachte sterfgevallen in de achttiende eeuw. Daarnaast wordt ook stilgestaan bij accidentele en plotselinge sterfgevallen. Doorgaans beperkten de vroegste Vlaamse lijkschouwingsrapporten zich tot een summiere beschrijving van de op het lichaam aangetroffen verwondingen. In de zeventiende eeuw werden de rapporten geleidelijk uitvoeriger: de experts gin gen vaker lichamen openen en verklaarden waar om de verwondingen dodelijk waren geweest. De wetenschappelijke vooruitgang zette zich voort in de achttiende eeuw, wat de auteur met veel voor beelden uit het archief van de Raad van Vlaande ren laat zien. Daarnaast werden de lijkschouwers steeds meer geconfronteerd met zelfdodingen. In het vroegmoderne strafrecht gold zelfmoord Anonieme meester, 'De anatomische les', details, 1679, Musea Brugge. 108 Aanwinsten

Zeeland | 2020 | | pagina 30