In deze nieuwe publicatie probeert de auteur een genuanceerder beeld te schetsen. Hij on derzoekt hoe Domitianus een slimme strategie hanteert om zijn goddelijkheid te verbinden met de voor de verzekering van zijn heerschap pij beslissende maar hachelijke vraag over zijn opvolging. achterdochtige en wrede tiran, die van zijn on derdanen goddelijke verering eiste. De moderne wetenschap probeerde eerherstel te bereiken en hem te zien als succesvol heerser wiens beeld echter door zijn afgunstige nageslacht onterecht in een kwaad daglicht werd gesteld. De Smithsonian Institution in Washington zond Biological Anthropology of Latin America. Historical Development and Recent Advances (Washington 2019). In het boek zijn aspecten van Latijns-Amerikaanse biologische antropologie samengebracht, die wel vrij uitgebreid zijn bestu deerd en onderzocht, maar tot nu toe alleen als afzonderlijke onderwerpen. Biologische antropologie is een combinatie van sociale en biologische studies waarin de gedragsaspecten van het menselijke lichaam en de cultuur worden bestudeerd. Dit kan fysiek door te kijken naar de manier waarop mensen zijn geëvolueerd op het gebied van lichaamsbouw en spiervorm, tot bepaalde functies zoals evolutie van reproductie, variabiliteit en aanpassingen aan omgevingsstress. De auteurs hebben actuele kwesties in de Latijns-Amerikaanse biologische antropologie samengebracht door wetenschappers en erva ringsdeskundigen te raadplegen die in Mexico en Brazilië, Midden-Amerika en het Caribisch gebied wonen en werken. De onderwerpen worden in het Engels, Spaans en Portugees besproken. Achter eenvolgens komen aan de orde: biodemografie en epidemiologie, bioarcheologie en skeletarcheo- logie, paleopathologie, forensische antropologie, populatiegenetica, groei, ontwikkeling, gezond heid en voeding. In elk hoofdstuk wordt een historisch perspectief besproken, gevolgd door de stand van kennis in onze tijd. Er wordt veel nadruk gelegd op de noodzaak van aanvullend onderzoek op verschillende gebieden. 110 Aanwinsten

Zeeland | 2020 | | pagina 32