Aanwinsten uit ruilverkeerpublicaties: een afscheid Ons Genootschap stuurt al eeuwenlang onze publicaties naar een aantal organisaties, in ruil waarvoor we de publicaties van die organisaties terugkrijgen. Die worden opgenomen in de Zeeuwse Bibliotheek en zijn dus voor eenieder beschikbaar. Zo helpt het genootschap de ZB en daarmee de Zeeuwse bevolking. Ook dit ruilverkeer moet 'onderhouden' worden; er vallen soms organisaties af en er komen, na gegevensuitwisseling, soms organisaties bij. In 1999 is door het bestuur besloten om de ledenvergadering voor te stellen dit ruilverkeer meer systematisch aan te pakken door een 'conservator ruilverkeer' te benoemen. Dat werd G.G. (Truus) Trimpe Burger-Mekking. Vanaf 1999 schreef ze over wat ze tegenkwam in de boeken en tijdschriften die ons Genootschap toegezonden werden en waarvan ze dacht dat het onze leden en lezers zou interesseren. In het sprookje van de drie prinsen van Se- rendip van de Perzische dichter Amir Khusrau uit de 14 eeuw wordt beschreven hoe de drie prinsen rondreisden en steeds allemaal interessante din gen zagen. Niet dat ze daar naar op zoek waren, maar het gebeurde gewoon toevallig. Serendipi- teit: iets leuks vinden waar je niet naar op zoek bent. Je stapt een boekwinkel of antiquariaat bin nen om te kijken of ze een bepaald boek hebben en je komt blij de winkel uit met heel wat anders. In de bijdragen van Truus kon je iets lezen over iets wat je normaal nooit gelezen zou hebben en soms smaakte het naar meer. Aan alles komt een eind. We zijn 21 jaar verder; ik heb ze niet nageteld, maar ik denk dat Truus meer dan tachtig bijdragen in ons tijd schrift geschreven heeft. Ze verzaakte eigenlijk nooit. En nu schreef ze in de begeleidende mail bij haar laatste tekst: Dag Gerard, laatste bijdrage, voelt toch wel een beetje als een afscheid. En nu? De redactie gaat zich beraden hoe het verder moet. Eerlijkheidshalve moet gezegd worden dat het aantal tijdschriften en boeken in ruilverkeer sterk afgenomen is. De verzendkosten, zeker vanuit het buitenland, gaan een grotere rol spelen bij de andere organisaties Ook bij ons, natuurlijk. In toenemende mate krijgen we bericht dat er op het internet een PDF-versie van een publicatie beschikbaar is. Ook van ons tijdschrift Zeeland is een internetversie beschikbaar. De zorg voor de administratie van het ruilver keer zal opgepakt worden door Arnold Wiggers. Of er nog een attenderingsfunctie van leuke publicaties in Zeeland zal blijven is onderwerp van bespreking binnen de redactie. Als u er een opvatting over heeft, horen we dat graag. In elk geval is de redactie Truus Trimpe Bur ger-Mekking heel veel dank verschuldigd voor al het werk dat ze gedaan heeft als conservator ruilverkeer. De artikelen van Truus gaven ons de vreugde van serendipiteit. Gerard Heerebout, hoofdredacteur Aanwinsten 111

Zeeland | 2020 | | pagina 33