Walcherse keten;; fet IcV^A# 4 i De trans-Atlantische Ng/. slavenhandel en de .gfc economie van vjjet c tW Walcheren, .'1 O? 1755-1780 v# Gerhard de Kok opvatting het belang van de slavenhandel voor de lokale economie stelselmatig zijn onderschat. Het onderzoek van De Kok was dan ook primair gericht op de analyse van het belang van de slavenhandel voor de lokale economie (in casu die van het eiland Walcheren). Voor een goed begrip van de gevolgde on derzoekmethode nu eerst een korte samenvat ting van de inhoud van het boek. In het eerste hoofdstuk - de Walcherse slavenhandel - wordt een verklaring gegeven voor het succes van de Walcherse slavenhandelaren in de concurren tie met hun Amsterdamse collegae. Die laatsten beheersten immers de markt voor koloniale producten. Door te participeren in de sterk spe cialistische slavenhandel wisten de Zeeuwen dat nadeel te omzeilen. Die handelstak (in de door De Kok gebezigde terminologie) vereiste namelijk een grote kennis van de Afrikaanse markten. In het verleden hadden nu juist de Zeeuwen in die regio uitgebreide netwerken weten op te bouwen en waren daardoor in het voordeel ten opzichte van de Amsterdamse slavenhandelaren.3 In de twee daarop volgende hoofdstukken (Organisatie en financiering, Winst en wanbetaling) komen 3 Paesie, Ruud, Lorrendrayen op Africa De illegale goederen - en slavenhandel op West-Afrika tijdens het achttiende eeuwse handelsmonopolie van de West-Indische Com pagnie 1700-1734 (Amsterdam 2008) de financiering en de winstgevendheid van de slavenhandel aan bod. Onder de deelnemers in het maatschappelijk kapitaal van de MCC met één of meer aandelen bevonden zich vrijwel alle bekende Middelburgse regenten - en koopmans families, zoals Steengracht, Schorer, De la Rue en Radermacher. Daarnaast was er echter ook een relatief groot aantal kleine beleggers, die in de vermogensbehoefte van de onderneming voorza gen door voor een gering bedrag te participeren in het aandelenkapitaal. Onder hen bevonden zich kleine ambachtslieden en winkeliers die dankzij die deelname voorrang kregen als leveranciers van de voor de MCC benodigde producten. De winstgevendheid van de slavenhandel was aan grote schommelingen onderhevig als gevolg van externe oorzaken, zoals weersomstandigheden en oorlogen. Een berekening over de periode 1755 tot 1794 laat een rendement zien van gemiddeld 4,23 procent. De hoofdstukken vier en vijf zijn gewijd aan de direct aan de slavenhandel gerela teerde bedrijfstakken: het maritieme bedrijf, d.i. de scheepsbouw, de vervaardiging van scheeps- benodigdheden en victualiën (ook de financiële dienstverlening komt in dit kader aan de orde) en het handelsbedrijf, d.i. textiel, buskruit en andere onderdelen van het Walcherse cargazoen, zoals geweren, alcoholische dranken en kralen. Hoofd stuk zes tenslotte karakteriseert de slavenhandel als de Walcherse hoofdnegotie van de lokale economie. Kortom een grondige en vakkundige analyse van de dominante rol van de slavenhandel in de Walcherse economie van de jaren 1755 tot 1780. Daarbij legt de auteur op bewonderenswaardi ge wijze de nadruk op de complexiteit van de materie en houdt hij zich op lovenswaardige wijze afzijdig van allerlei waardeoordelen. Ook de titel van het boek is een schot in de roos! "Walcherse ketens" refereert direct aan "Keti koti" (de ketens gebroken). Na deze loftuitingen aan het adres van de auteur veroorloof ik mij desondanks een aantal kritische kanttekeningen in de vorm van een drietrapsraket. 118 Boekbesprekingen

Zeeland | 2020 | | pagina 40