aanleiding vast te stellen, dat Middelburgers niet geheel onwetend waren omtrent slavernij en slavenhandel. Daarbij komt nog dat het (wellicht apocriefe) verhaal gaat, dat Middelburgse koop lieden een poging ondernomen hebben Smytegelt te vermoorden vanwege zijn negatieve uitlatingen over de praktijken van deze ondernemers.5 Hoe apocrief ook, het is eveneens een aanwijzing dat de Middelburgse bevolking niet onwetend was omtrent de handel en wandel van de kooplieden. Tenslotte moet mij iets van het hart over het taalgebruik en de gebezigde terminologie. Ik vind de keuze van de (ongebruikelijke) term 'handelstak' erg ongelukkig. Ook de Walcherse buskruitindustrie wordt als zodanig aangeduid, terwijl in dat geval - naar mijn mening - duide lijk sprake is van een bedrijfstak. Het taalgebruik in het boek is vaak slordig. In de situatieschets van het huidige Middelburg op de plek van de voormalige werf van de MCC (de Oude Werf- straat) bijvoorbeeld is sprake van een door de gemeente aangelegd 'klein speelplaatsje, die er op het moment verlaten bij ligt.' (pag. 9). Deze kritische kanttekeningen laten onverlet, dat ik van mening ben dat deze studie niet alleen een waardevolle bijdrage levert aan het debat over de impact van de slavenhandel op onze nationale economie op korte en lange termijn, maar tevens - en vooral - op de lokale economie en het dagelijks leven van die tijd op het eiland Walcheren. Willem van den Broeke Doceerde (economische) geschiedenis aan de Universiteit Utrecht en UCR, redacteur van dit blad 5 Op het naar hem genoemde Smytegelt bruggetje (ge legen tussen het Sint Antheunisstraatje en de Heren gracht) zouden die kooplieden een moord op de dominee beraamd hebben. De effectuering daarvan werd echter door de beschermengel van de predikant verijdeld. Anne Doedens Matthieu Borsboom, De Canon van de Koninklijke Marine. Geschiedenis van de zeemacht. Zutphen: Walburg Pers, 2020. ISBN 978-94-6249-487-9, gebonden, ill., foto's, tek., grav., krt., 224 blz. Prijs 29,99. Van beide auteurs was Anne Doedens (1945) docent Nieuwe Geschiedenis bij hogere onderwijsinstellingen in Amsterdam en al enige tijd huisschrijver bij de Walburg Pers. Hij verzorgde meerdere boeken over oorlogen in de Nieuwe en Contemporaine Tijd en schreef samen met Jan Houter diverse maritieme geschiedenisboeken over de Waddeneilanden, waarvan Strandroof de meest recente is. Vice- admiraal buiten dienst Matthieu J.M. Borsboom (1959) was commandant der Zeestrijdkrachten van 2010-2014 en verricht thans meerdere bestuursfuncties op maritiem gebied. R.A. Kramer, de Commandant der Zeestrijdkrachten, was de logische keuze voor het voorwoord van dit Canonboek. Hierin wordt in 50 vensters zicht gegeven op de geschiedenis van de zeemacht van Nederland van 1488 tot heden. De auteurs schrijven dat de Canon tot stand is gekomen naar analogie van de landelijke Canon, maar hadden zich liever niet aan de commissie-Van Oostrom gemeten. Afgaand op de genoemde onderwerpen: hoogte en dieptepunten, personen, overwinningen en nederlagen, locaties, technologische vernieuwin gen, wapensystemen, internationale samenwer- 120 Boekbesprekingen

Zeeland | 2020 | | pagina 42