Toch is veel wel te herkennen. Wie let op de dateringen in het boek van de demobilisatie, het huwelijk, de geboorte van het kind, de werkzaam heden als journalist, de verhuizing, de verschij ning van de eerste bundels gedichten, inclusief de obscure uitgeverijen, en de echtscheiding ziet opvallende parallellen, tot en met de nieuwe vrouw en de wending tot het geloof. In de roman vertrekt Gezien na Pauls ontslag bij de socialistische krant, in werkelijkheid vertrok Nellie Schuitemaker eind 1935, een jaar na Beversluis' ontslag bij de VARA. Pauls vrouw wordt in het boek getekend als nuchter en zakelijk, intelligent en kritisch. Ze wijst hem en zijn vrienden geregeld op inconsequenties in zijn gedrag en opvattingen. Opvallend is dat ze zich door niets en niemand laat meeslepen, maar dat ze zonder aarzelen de joodse vluchteling in huis neemt, ondanks hun armoe en slechte behuizing. Met andere woorden: niet uit sentimentaliteit, geloof of politiek engagement kiest ze voor hulp vaardigheid, maar op basis van vanzelfsprekende menselijkheid. De vraag of Beversluis in deze romanfiguur zijn eerste vrouw heeft geportret teerd laat zich niet beantwoorden, al is er nog een opvallende parallel. In Alzoo ook op de aarde gaat Gezien Lauwers met een nieuwe partner naar het buitenland, Nellie Schuitemaker vertrok naar Frankrijk. Het feit dat zij toen en later koos voor het communisme en tijdens de Tweede Wereld oorlog het communistisch verzet diende, heeft de schrijver uiteraard niet in zijn roman kunnen verwerken. Dat Nellie Schuitemaker bij de eerste naoorlogse Kamerverkiezing voor de communis ten kandidaat zou zijn, kon de destijds bestrafte collaborateur Beversluis niet bevroeden. In de hoofdlijn van de roman weerspiegelt zich Beversluis' ontwikkeling. De kern van die evolutie is dat Paul van Rhoon altijd al diepgelovig is ge weest. Zijn verlangen naar een betere wereld van menselijkheid en eerlijkheid, van gerechtigheid, gemeenschapszin en vrede heeft hem altijd geleid, wat hij al zoekende ook deed. De neiging daarvan te profeteren en een gevoel zich geleid te voelen door het goddelijke waren nooit afwezig. Daarom lag zijn aanvaarding van het geloof uiteindelijk voor de hand: Paul had alleen even tijd nodig om tot dat inzicht te komen. Net als Beversluis. Nog voor zijn radicaal-socialistische fase komt Paul tot de opvatting dat hij 'strijder Portret Nellie Schuitemaker - 1934, tijdens de jaren in de vredesbeweging en de communistische actie. Gods' moet zijn. In een fundamentele discussie over kunst, politiek en sociaal engagement met een van de belangrijkste bijfiguren - Wietze Walthers, in wie mogelijk Beversluis' VARA en sdap-collega Zwertbroek mogen herkenen - formuleert Paul zijn nieuwe inzicht: 'Paul voelde opeens, dat er een nieuw verschiet voor hem openging. Nu zou hij met zijn kunst inderdaad de massa kunnen bereiken. Hij zou nu voor Chris tus strijden, met scherpere wapenen, die van het woord. Nu kon hij al zijn opgekropte haat tegen onrecht, valschheid en vleierij eens vrij uiten.' (blz. 132). Op deze opvatting is ook de titel geba seerd: de goddelijke liefde en gerechtigheid ook op de aarde realiseren - dat is de drijfveer die er varen wordt als een opdracht. De nuchtere Gezien wijst Paul en zijn kompanen erop dat de massa niets van kunst moet hebben en dat arbeiders even grote egoïsten zijn als kapitaalbezitters, als de burgerlijke elite en de heersende klasse. Aan het slot van de roman maakt Paul de balans op: 'Gezien [zijn ex] had een nieuw geluk, een nieuwe toekomst. Hij had gehoord, dat ze in het voorjaar met een ingenieur zou trouwen en naar Indië vertrekken. Nog altijd had hij haar niet vergeten, tot nu had hij heimelijk gehoopt op een terugkomst. En als hij zich dan weer sterk indacht, dat dit gebeuren zou, dan overviel hem weer hetzelfde gevoel van onrust en ongeluk. Neen, nu zou het zeker niet meer mogelijk zijn. En wat bleef hem overigens nog? 86 Beversluis alias Reinier Bloemert

Zeeland | 2020 | | pagina 8