Graanloodjes uit het slik van Zeeland Marco van der Harst De aanleiding van dit artikel zijn loodjes die zijn onderzocht in West-Friesland: zogenaamde graanloodjes. Het bestaan van dergelijke loodjes is pas sinds 2014 bekend en tot nu toe zijn er geen graanloodjes beschreven uit de regio Zeeland. In dit artikel wordt onderzocht of dergelijke loodjes mogelijk in de verdronken dorpen Valkenisse en Nieuwlande (Zeeland) zijn gebruikt. Afb. 1 Verschillende graanloodjes van Hoorn, van links naar rechts de graanmaat schepel (scepel), zak (sark) en mud (M) (uit van der Harst en Schrickx 2016; foto's Archeologie West Friesland). In 2014 werd de koppeling gelegd tussen histo rische bronnen van de stad Hoorn en loodjes die in deze stad zijn gevonden en werd een nieuwe categorie gebruiksloodjes aangetoond, namelijk graanloodjes.1 Graanloodjes zijn enkel of dubbelzijdige loodjes die tot ongeveer 1605 werden gebruikt om te controleren of de impost van het gemaal was voldaan (zie afbeelding 1).2 Meestal werden de loodjes verstrekt door de pachter van het gemaal aan de aanbrenger van de te malen granen. Deze moest dit bewijs inleveren op de molen bij de molenaar. Naast Hoorn zijn van de volgende steden in West Friesland graanloodjes bekend: Enkhuizen, Stede Broec en de heerlijkheid Warmenhuizen. Helaas zijn van deze laatste steden en heerlijkheid geen historische bronnen bekend over het gebruik van graanloodjes. De loodjes uit deze steden en heerlijkheid zijn gedetermineerd op basis van kenmerken die voorkomen op graanloodjes van de stad Hoorn. Daarnaast is, om uit te sluiten dat de loodjes mogelijk zijn meegenomen uit een andere stad, het verspreidingsgebied in beeld gebracht en onderzocht of er een graanmolen aanwezig was. Zonder graanmolen is namelijk het gebruik van graanloodjes niet relevant, omdat er zonder molen geen impost op het gemaal werd geheven. volledig vermeld op de loodjes uit Enkhuizen, Hoorn en Stede Broec maar niet de graanmaat mud. Deze staat op de loodjes aangegeven met de letter M (zie afbeelding 1). Het afkorten van een graanmaat komt meer voor, want op de loodjes uit de heerlijkheid Warmenhuizen zijn alle graanmaten afgekort met een letter, namelijk de letter S voor zak en V voor viertel.3 Het derde kenmerk dat voorkomt op graanloodjes is een merkteken dat later is toegevoegd. Het merkteken is aangebracht in de vorm van een huismerk, letters of een heraldisch wapen. Dit merkteken is zeer waarschijnlijk het teken van de aanbrenger De uitvoering van loodjes van de stad Hoorn is te herleiden naar minimaal twee of drie van de volgende kenmerken: soort graan, graanmaat en een merkteken. Het soort graan is op de loodjes voor rogge afgekort met de tekst rog of de letter r, voor tarwe met de letter t en voor gerst met de letter g. De graanmaten schepel en zak staan Afb. 2 Detail gravure uit 1694 van de molenaar, Jan Luyken zak links gemerkt met de letters I. A. en zak rechts is voorzien van een huismerk. 134 Graanloodjes uit Zeelan

Zeeland | 2020 | | pagina 12