Friesland later op de loodjes aangebracht. Dit lijkt er op te wijzen dat de merktekens op de loodjes uit Valkenisse de tekens zijn van de aanbrengers van het gemaal. Met dit laatste kenmerk zijn alle kenmerken die kunnen voorkomen op een graanloodje te koppelen aan de loodjes uit Valkenisse. Dit betekent dat de in Valkenisse gevonden loodjes graanloodjes zijn. De volgende stap is om te bekijken of deze graanloodjes ook in Valkenisse zijn gebruikt. Voor het gebruik van graanloodjes moet in of in de omgeving van Valkenisse een graanmolen hebben gestaan. Op een kaart van Visscher en Roman uit 1655/56 staat bij het dorp Valkenisse een molen (zie afbeelding 8). Dit is ongeveer 50 jaar nadat graanloodjes zijn vervangen door papieren biljetten. Het is niet ondenkbaar dat deze molen hier al langer stond maar dat kan helaas niet feitelijk worden onder bouwd vanuit historische bronnen omdat er zoals eerder vermeld weinig bronnen uit deze periode over zijn gebleven door overstromingen van het dorp. Ondanks het ontbreken van historisch bewijs dat er in Valkenisse in de 16e eeuw een graanmolen heeft gestaan is het op basis van het aantal vondsten zeer aannemelijk dat de graanloodjes die in Valkenisse zijn gevonden daar werden gebruikt. Nu is aangetoond dat er graanloodjes in Valke nisse zijn toegepast volgt een onderzoek naar mogelijke graanloodjes in het verdronken dorp Nieuwlande. De keuze om onderzoek te doen naar materiaal uit Nieuwlande is gemaakt omdat in de resten van dit dorp veel materiaal is gevonden en dus beschikbaar is voor onderzoek. Het verdronken dorp Nieuwlande In de jaren '90 (vorige eeuw) is in het verdronken dorp Nieuwlande een gietmal gevonden voor loden penningen (zie afbeelding 9).18 Het dorp Nieuwlande lag net als Valkenisse op het eiland Zuid-Beveland en is in 1530/1532 overstroomd (zie afbeelding 3).19 Doordat bekend is dat het dorp Nieuwlande in 1530/1532 is overstroomd en verlaten door de bewoners mag worden aangenomen dat de gietmal is te dateren vóór 1532. Hiermee valt deze gietmal in de periode waarin loden penningen werden gebruikt voor de impost op het gemaal. Een mogelijkheid is dan ook dat deze mal is gebruikt voor het maken van graanloodjes. Vanuit deze invalshoek volgt een onderzoek om deze hypothese te toetsen. De eerste stap is om in beeld te krijgen welke letters er op de mal voorkomen. De in Nieuwlande gevonden gietmal heeft aan de ene kant gotische letters en aan de andere kant klassieke letters (zie afbeelding 9). De mallen voor de pennin gen met de gotische letters lijken doelbewust onbruikbaar gemaakt. Deze letters zijn namelijk met pijpaarde dichtgezet. Kennelijk mochten deze (oudere) penningen niet meer worden gegoten.20 Dit sluit aan bij het gegeven dat rond 1521 de gotische letters zijn vervangen door een klassiek lettertype. De volgende drie gotische letters zijn nog (deels) zichtbaar: M, V en een gespiegelde letter B (zie afbeelding 9). Naast deze letters is op Nieuwlande een loodje gevonden met een gotische P die op basis van uitvoering is toe te wijzen aan de gotische kant van de gietmal. Dit betekent dat minimaal de volgende letters op de gotische kant van de mal stonden: M, P, V en gespiegelde B. Op de keerzijde van de gietmal zijn de volgende klas sieke letters zichtbaar: G, M, S, U, V (zie afbeel ding 9). Opvallend is dat de klassieke letters G, S en U gespiegeld uit de mal komen na het gieten van de loodjes. Het is zeer waarschijnlijk dat deze fout is ontdekt want er zijn geen loodjes in Nieuwlande gevonden die afkomstig zijn van de klassieke kant van de mal. Nu duidelijk is welke letters voorkomen op de gietmal komt de vraag aan de orde of deze k'Kiv/c, Afb. 8 Detail, Kaart Visscher en Roman uit 1655/56. De molen van Valkenisse is met rood omcirkeld. 138 Graanloodjes uit Zeelan

Zeeland | 2020 | | pagina 16