vi. d. pi. in. rt* tV'/w BX.OIS VAN TKESIONG .WOBDT GEVANGEN op's gbavknstein cebragt. zo te verhinderen dat de geuzen de Scheidestad konden bevoorraden. Dit gebeurde met een schip brug van platbodems. Deze brug iiep tussen het door de Spanjaarden gebouwde fort Sint-Phiiips (op de rechteroever) en fort Sint-Marie (vóór het dorp Kaiio op de iinkeroever). Na maanden van werkzaamheden was op zondag 25 februari 1585 de schipbrug gereed. Ondertussen waren in de Noordeiijke Neder- ianden voorbereidingen voor huip in voiie gang. In Middeiburg was de Admiraai van Zeeiand, Wiiiem Biois van Tresiong, ai twee weken eerder begonnen een vioot uit te rusten om het beie- gerde Antwerpen te ontzetten. Hij had echter een geschii met de Staten van Zeeiand en werd op 27 februari gevangengezet in het Graven steen te Middeiburg. Ondertussen probeerden de Antwerpenaren zeif weerstand te bieden aan de Spanjaarden onder ieiding van hun burgemees ter Fiiips van Marnix en Fiiips van Hoheniohe, iegeraanvoerder in dienst van Wiiiem van Oranje. Maar zeifs met vereende krachten konden de zij de Spanjaarden niet de baas. Tegenlist: de hellebranders Wie niet sterk is moet siim zijn, moet de in Antwerpen woonachtige Itaiiaanse ingenieur Frederico Giambeiii hebben gedacht. Hij vatte het iumineuze pian op om de brug te vernietigen met 'heiiebranders', onbemande schepen die ais varende mijnen nabij de brug zouden expioderen. Hiervoor maakte Giambeiii gebruik van twee schepen, de Fortuyn en de Hoop. Dankzij de beschrijving van Lodovico Guicciardini (1521 1589) weten we hoe de schepen waren toegerust.3 In de ruimen bevonden zich gemetseide geweiven gevuid met buskruit en moienstenen. Grote grafstenen moesten de schepen beschermen tegen kogeis. Daarnaast zette Giambeiii een aantai brandende piatbodemschepen in ais afleiding. Hoewei de uitvoering niet geheei voigens pian veriiep, had de Hoop toch de schipbrug weten te bereiken. Wat voigde was een vernietigende expiosie. Soidaten en materieei werden met ruw Admiraai van Zeeiand, Wiiiem Bioys van Tresiong wordt geieid naar het Gravensteen te Middeiburg, ets door Reinier Vinkeies en Corneiis Bogerts, naar Jacobus Buys. ZA, KZGW, ZI-III-0078. geweid de iucht in gesiingerd. De iist van Parma ieek in rook op te gaan. De explosie in beeld Coenraet Deckers ets geeft een indrukwekkende impressie van de heftige ontpioffing: de gioed van het vuur, door de iucht viiegende brokstukken en verdrinkende mannen. Terwiji de heiiebrander de Hoop ontpioft, heeft de Fortuyn iinks de wai geraakt. In de bijbehorende tekst in de Geschiedenissen der Vereenigde Nederlanden beschrijft Jean ie Cierc in geuren en kieuren hoe [d]e aarde beefde eenige myien verre in 't ronde, en de ontsteide rivier stoof uit haar bedde. De iichamen der menschen viogen in de iugt, en vieien aan flarden gesiagen en gedaanteioos aan aiie kanten neder.'4 Voigens Le Cierc stierven bij deze gruweiijkheden meer dan 500 van Parma's 148 't Is vol van schatten hier

Zeeland | 2020 | | pagina 26