Zeeland 30.1 Het versterkte Neusen, geprojecteerd op de hedendaagse plattegrond, zoals deze voorkomt op de omslag van de Nieuwsbrief van de Heemkundige Vereniging Terneuzen. (met toestemming overgenomen) gestoken bij Buucxgate.11 Ook de ten oosten van Axel liggende Schoordijk werd vernield zodat het water van de nieuw gevormde Axelse kreek verbinding kreeg met het Hellegat. Verder werd Biervliet versterkt, want in 1587 bouwde Farnese tegenover dat stadje de vesting IJzendijke. Om deze dreiging het hoofd te bieden werd in 1588 het Mauritsfort gebouwd. De wording van het Committimus. Zeeland was ongewild betrokken geraakt bij deze actie buiten de provincie. Daarom werd aan de Staten-Generaal machtiging gevraagd tot het nemen van bestuurlijke maatregelen. Omdat de Engelse graaf van Leicester na zijn mislukte optreden definitief was vertrokken, reageerden de Staten-Generaal zelfstandig en gaven zij op 13 augustus 1588 deze toestemming in de Acte van Committimus.12 Daarin kreeg de provincie het recht in het be zette deel van Vlaanderen besluiten te nemen op het gebied van de openbare orde, het burgerlijk bestuur en de bescherming van het landschap. Deze toestemming was hoognodig. Biervliet moest verder worden versterkt. Dat zou in 1592 gebeuren. Ook moesten geïnundeerde poldertjes in het bruggenhoofd worden drooggelegd en was er werk nodig aan de zeedijken om het landschap te beschermen. Schema Committimus in 1665. (tek. auteur) Soms moest verlies worden geïncasseerd. Zo ging in 1600 de westelijk van Neusen liggende Vremdijckepolder met het dorp verloren.13 Verder moest de bevolking worden be schermd. Omdat er 's-nachts overvallen dreigden door indringers, werd een aantal kleine fortjes gebouwd langs de rand van het bruggenhoofd om de polderbewoners te beschermen. Uit de notities van de Rekenkamer van de Staten van Zeeland blijken deze gegevens en de onkosten daarvan. Op 18 april 1590 werd het burgerlijk bestuur in dit gebied geregeld in de Provisionele (voor lopige) Unie van de steden Neuzen, Axel en Biervliet.14 Het protestantisme groeide in het gebied van het Committimus. Het werd ook actief bevorderd, zoals in Zeeland. Na het bezetten door Farnese van de Zuid-Nederlandse steden waren er protes tanten uitgeweken naar de noordelijke Nederlan den. Een deel vestigde zich in het Committimus. Rooms-katholieke activiteiten werden belem merd.15 Er was een ontvanger van de geestelijke goederen, waarvan de inkomsten nu gingen naar de protestantse kerken. In het verdere verloop van de Tachtigjarige Oorlog zijn meerdere gebiedswijzigingen ont staan. Zo werd in 1591 Hulst veroverd door Maurits, maar na vijf jaren weer heroverd door de Spaanse landvoogd Albertus van Oostenrijk, de echtgenoot van Isabella, de dochter van Filips II.16 Het Committimus raakte zijn isolement kwijt toen Maurits in 1604 het westelijke gebied van het latere Zeeuws-Vlaanderen veroverde, met als belangrijkste plaatsen IJzendijke, Sluis en Aardenburg. Tussen de jaren 1609 en 1621 waren er geen vijandelijkheden door het Twaalfjarig Bestand. Albertus was overleden en Isabella was hem opgevolgd als Spaans landvoogdes. Zij deed In Het Committimus van begin tot eind 11

Zeeland | 2021 | | pagina 13