1629 een voorstel om de onderlinge handel te bevorderen. Maar het voorstel van Spanje in dat jaar voor een nieuwe wapenstilstand was een brug te ver. Na overleg van Zeeland met Holland werd dat afgewezen.17 In 1633 werd het Spaanse fort Philippine veroverd door Willem Frederik van Nassau-Dietz. In 1635 werd een of- en defensief verbond ge sloten met Frankrijk, waardoor Spanje te maken kreeg met een tweefrontenoorlog. Bovendien was de kracht van Spanje aan het afnemen. Dat blijkt uit de nederlaag van de Spaanse vloot bij Duins door Tromp in 1639, de Portugese opstand in 1640 en in 1643 de verloren slag bij Rocroi tegen de Fransen, met zeer zware verliezen. Frederik Hendrik bezette in 1644 de sterke vesting Sas van Gent en in het volgende jaar werd door hem ook Hulst veroverd. Op 30 mei 1646 volgde een wapenstilstand, waarna vredesbesprekingen begonnen, die op 5 juni 1648 leidden tot de vrede van Munster tussen de Nederlanden en Spanje (Frankrijk wilde geen vrede sluiten). De veroverde streken ten zuiden van de Wes- terschelde die niet tot het Committimus behoorden kwamen als Generaliteitsland rechtstreeks onder bestuur van de Staten-Generaal. Dat wil zeggen dat het latere Zeeuws-Vlaanderen zou worden bestuurd door twee instanties; een unieke situatie. Het Committimus na de Tachtigjarige Oorlog. Er bestond geen overeenstemming over wat er zou gebeuren met dit Committimus. Meerdere provincies, maar vooral Utrecht en Overijssel, waren er op tegen dat Zeeland een deel van het veroverde gebied zou blijven beheren. Er werden vele ende sware dispuyten gevoerd, maar op 27 juli 1651 besloten de Staten-Generaal deze bestuursvorm te handhaven.18 Na de Vrede van Munster ontstonden meerde re oorlogen, waardoor het Committimus wel werd bedreigd, maar waarvan de oorlogshandelingen beperkt bleven tot het Generaliteitsgebied. Dreiging ontstond toen de Franse koning tijdens de Negenjarige oorlog (1689-1697) een aanmaning stuurde waarbij hij betaling eiste van de contributie der stadt Axel ende onderhoorige polders. Neusen en de Gecommitteerde Raden werden ingelicht, maar er werd niets betaald. 19 Tijdens de Spaanse Successieoorlog (1702 1713) werd In Neusen een bataljon infanterie ingekwartierd, waardoor grote moeilijkheden ontstonden in dit kleine stadje. In 1708 ondernamen de Fransen een poging om via de tijdens eb droogvallende schorren Axel te overrompelen. Een landman (Jan Pikkevé) werd gedwongen op te treden als gids. Door het verstrekken van foutieve inlichtingen over de tijd kon hij die opzet laten mislukken door de Franse vrees voor de vloed. Zo ontsnapte het Committi mus aan oorlogsgeweld. Toen in 1740 de Oostenrijkse keizer over leed werd hij opgevolgd door zijn dochter Maria Theresia. Al snel ontstond oorlog met Pruisen, waarbij ook Frankrijk betrokken raakte en in 1744 de Oostenrijkse (zuidelijke) Nederlanden binnenviel. Officieel was de Republiek niet in oorlog met Frankrijk, maar raakte er via de barrièresteden toch bij betrokken.20 Alle vestin gen werden in staat van verdediging gebracht. Ondanks deze maatregelen was half mei 1747 geheel Staats-Vlaanderen door Frankrijk bezet. Tenslotte eindigde deze oorlog zonder gebieds wijzigingen: de Vrede van Aken op 18 oktober 1748. Na het inpolderen van de Hooge Plaat, een opwas in de Westerschelde (Zeeuws gebied), die zich had uitgebreid tot tegen de Vlaamse aan wassen, ontstonden er moeilijkheden over de verdeling tussen de Generaliteit en het Commit- timus. Tenslotte volgde op 31 augustus 1775 een overeenkomst tussen de Raad van State en de Provincie Zeeland, waarbij een scheidslijn werd vastgesteld, die zou worden aangeduid door een laag grensdijkje. Omdat de zeedijk van de Hoofdplaatpolder echter een zwakke grondslag had werd dit grensdijkje voor de veiligheid uitgevoerd als zeedijk. Het is de hedendaagse Hogewegdijk, waar aan het zuidelijke eind zelfs een grenspaal staat. Een tweede grenspaal staat iets westelijker. Vele dijkvallen hebben grote gevolgen gehad voor het gebied van het Committimus en dat van de Generaliteit. M.H.Wilderom noemde tot 1973 zelfs 90 dijkvallen en oeverafschuivingen.21 Dit had grote gevolgen voor de vorm van de polder. Aanvankelijk lag het dorpje Hoofdplaat op gelijke afstand van de noordelijke en de zuidelijke polderdijk. De hedendaagse topografische kaart 12 Het Committimus van begin tot eind

Zeeland | 2021 | | pagina 14