Zeeland 30.1 Grenspaal aan de Hogewegdijk. (foto's auteur) toont duidelijk hoeveel gebied er aan de noordzij de verloren is gegaan. In 1779 werd in Zeeland geheim overleg gevoerd om het Committimusgebied af te staan aan de Generaliteit tegen een vergoeding van vier miljoen.22 De redenen waren: de diverse oorlo gen en alle problemen rond de inpoldering. Toch hebben deze overwegingen niet geleid tot actie, mogelijk door de snel volgende problemen met Oostenrijk. De botsing met Oostenrijk ontstond door ruzie met keizer Jozef II, die de Oostenrijkse Nederlan den beheerde. Hij wilde vrije vaart over de Wes- terschelde forceren. Daarbij kwam hij in botsing met het Committimus, dat immers het Scheldefort Lillo beheerde waar tol moest worden betaald. De problemen kwamen in 1784 tot een uitbarsting: de Keteloorlog. Dat was een incident waarbij een Oostenrijks schip, dat niet was gestopt om tol te betalen en daarna niet reageerde op de aanwij zingen van het Staatse wachtschip op de Schelde, door dat laatste werd beschoten. Na Oostenrijkse bedreigingen werd het Staatse gebied gemobili seerd, dus ook de Scheldeforten Lillo en Liefkens- hoek. Tenslotte liep alles af zonder strijd, door tus senkomst van Frankrijk.23 Bij de Vrede van Fontainebleau op 8 november 1785 raakte het Committimus de beide Schelde forten Lillo en Liefkenshoek kwijt, maar er kwam geen vrije vaart op de Westerschelde. Het einde van het Committimus. Nadat Frankrijk de Oostenrijkse Nederlanden had bezet werd op 1 februari 1793 de oorlog verklaard aan stadhouder Willem V. Er werden in het gebied van de Generaliteit en het Committimus inundaties ingesteld, maar die konden de inval van de Franse troepen niet stuiten. Daarom werd op 29 september 1794 door de landelijke regering het besluit genomen dit gebied niet langer te verdedigen. Op 23 oktober 1794 werden Axel en Neusen bezet door Franse troepen. Op 16 mei 1795 volgde een verdrag tussen de nieuw gevormde Bataafse Republiek en Frankrijk, waarbij het gebied ten zuiden van de Westerschel- de werd ingelijfd door Frankrijk. Het Committi- mus was beëindigd. Het Committimus van begin tot eind 13

Zeeland | 2021 | | pagina 15