Gedenkpenning geslagen in 1785 uit vreugde over het gesloten blijven van de vaart over de Westerschelde. De Nederlandse leeuw ligt rustig en wordt gescheiden van de vliegende Habsburgse adelaar door de Franse lelie. Op de achtergrond ligt Parijs. De keerzijde toont twee grenspalen, de ene in Staats-Brabant, de andere in Saeftinge. De ketting duidt op de gesloten Schelde. (met toestemming van Jean Elsen N.V. te Brussel overgenomen uit veilingcatalogus 75 van 5 juli 2003) Enkele conclusies. Nu de geschiedenis van het Committimus duidelijk is geworden kan hier worden gewezen op tal van zaken die daar heden nog naar verwijzen. Dit maakt tevens duidelijk hoe belangrijk dit Committimus is geweest. Genoemd werden de Otheense en de Axelse kreek. Het huis Moffenschans in de Axelsestraat 120A werd getoond. In de binnenstad van Terneuzen is het zuide lijke deel van de oude vesting Neusen herkenbaar in restanten van de wallen (Nieuwstraat, Lange Kerkstraat), evenals in het oudste deel van de stad. Omdat de genoemde straten aan weerszijden zijn bebouwd, valt hun functie als wal minder Het Committimus in 1794. (tek. auteur) op, maar indien wordt gelet op de hoogte van de straat ten opzichte van de omgeving wordt het duidelijk. Iets ten westen van Hoek is de helft van het Mauritsfort herkenbaar. De beide grenspalen die resteren aan de zuid zijde van de Hogewegdijk in de Hoofdplaatpolder werden afgebeeld. Momenteel wordt een poging ondernomen om in Axel een beeltenis te plaatsen van Jan Pikke- vé, de landman die in 1708 Axel behoedde voor een Franse overval. Dat de protestantse godsdienst werd bevor derd en de rooms-katholieke godsdienst werd belemmerd in het Committimus is nog steeds waarneembaar aan de oost- en de zuidzijde van dit gebied. Aan de oostzijde werd de scheiding gevormd door het Hellegat. Hoewel dit water werd gedicht door de vorming van de Catharina- polder (1846), de Willem III polder (1861) en de Van Lijndenpolder (1876) is Zaamslag nog steeds een overwegend protestants dorp, terwijl het op slechts ruim 4 km, oostelijk van het Hellegat liggende Boschkapelle overwegend rooms-katho- liek is. Ook aan de zuidzijde is deze scheiding nog aanwezig: Axel overwegend protestants, het minder dan 4 km zuidelijker gelegen Zuiddorpe overwegend rooms-katholiek. In deze gebieden ;PEA^Ki.RY.& 14 Het Committimus van begin tot eind

Zeeland | 2021 | | pagina 16