Biervliet behoorde tot het aartsbisdom van Utrecht. Bestuurlijk en kerkelijk viel het onder de Vier Ambachten, meer gespecificeerd onder het ambacht Boekhoute. De deken van het ambacht hield toezicht op beide kerken in Biervliet.11 Al in een vroeg stadium van de aanvraag voor een aflaat in Biervliet legde de magistraat contacten met de kloosters van de augustijnen en jakobij- nen in Gent en Brugge. Zij zouden zorgen voor bekendheid in de diverse bisdommen, nadat de graaf van Vlaanderen daarvoor toestemming verleende en aanbevelingsbrieven had afgege ven. Dat juist de augustijnen daarvoor werden benaderd was geen toeval. Deze orde was alom bekend vanwege studie en educatie, maar vooral vanwege hun diplomatie. Ook de augustijnen uit Middelburg werden ingezet bij deze missie om de aflaten onder de parochianen bekendheid te geven. Augustijnen uit Brugge, Gent en Middel burg trekken Vlaanderen en Brabant door. Ook priesters van de jakobijnen uit het convent van Brugge en Middelburg worden ingezet. Zij zijn actief in Holland, Zeeland en Vlaanderen. Er zijn wat namen bekend: Jacobus de Vos en Pieter de Ram, jakobijnen uit Brugge, worden ingezet. Kamerik en Doornik werden bezocht evenals de bisschop in Brussel. Broeders van dezelfde orde uit Rijsel gaan op pad in Franstalige gebieden, onder andere Valenciennes, want zij zijn van 'de Walcher tonghe'. De bisschop van Rijsel gaf toestemming om de parochies in Picardië te bezoeken en de bisschop van Henegouwen had ook geen bezwaren om de rondreizende priesters te ontvangen en aan de Biervlietse aflaat bekendheid te geven. 18 Naar Biervliet om een aflaat EVGENIVS HIJPAPA VENETV5 Portret van Paus Eugenius IV, prent in: Onuphrii Panuinii Veronensis Fratris Eremitae Augustiniani, XXVII. Pontificum Maximorum elogia et imagines/accuratissime ad uium aeneis typeis delineatae, 1568. (digital image provided courtesy of Pitts Theology Library, Candler School of Theology, Emory University) Sint Stefanusklooster, Paters Augustijnen in Gent. (foto auteur) Gedeelte van de Sint-Baafsabdij in Gent. (foto auteur)

Zeeland | 2021 | | pagina 20