Zeeland 30.1 In december brengt een deputatie van de magistraat een bezoek aan de graaf van Vlaanderen in Gent om hem te bedanken voor alle inspanningen om de pauselijke aflaatbul van de Sint-Nicolaaskerk te kunnen ontvangen. Ondertussen reizen priesters stad en land door om de gelovigen te enthousiasmeren een pelgrimage naar Biervliet te ondernemen. Oproepen tot pelgrimage en het klaarmaken van de aflaatbrieven Verder gingen er 40 in het Vlaams geschreven pamfletten de deur uit die aan de kerkdeuren werden bevestigd. Terwijl de priesters door de verschillende gebieden reizen en preken, is er een drukte van belang in de diverse schrijfruimtes. In de stadsrekeningen worden 27 kostenposten en locaties vermeld waar 6067 aflaten werden gekopiëerd.12 De magistraat liet twee zegels maken voor de Sint-Nicolaaskerk om er de absolutiebrieven mee te zegelen.13 Anneke van Kerchove en Philips Gheerlofs zegelden alle brieven, waarvoor ze een totaal bedrag declareerden van 3.0.0. lb.gr.vls, nadat ze gecorrigeerd waren door Clays Clauwae- rd (2750 brieven), schoolmeester Ector Ondeboete (3000 brieven) en broeder Pieter in 't Zusterhuis (270 brieven). Jan Suvaerde zorgde voor 44 V4 pond zegelwas.14 Het schrijven van de aflaatbrie ven was hoofdzakelijk een activiteit die plaats vond op de kantoren van de zoutzieders. Ook het corrigeren en zegelen gebeurde in Biervliet. Dat leverde een besparing op van transport-, reis- en verblijfskosten en bracht werk in de stad. De net to financiële opbrengst van de aflaatlaatbrieven voor de Sint-Nicolaaskerk is niet bekend, omdat het archief ontbreekt. Het was gebruikelijk dat de pelgrims metalen insignes kochten, om aan hun kleding te beves tigen. Over het vervaardigen en verspreiden van pelgrimsinsignes voor Biervliet, konden we in de stadsrekeningen geen posten vinden. Ommegang van de pelgrims Ommegangen waren in de Middeleeuwse steden een algemeen gebruik. Jaarlijks werden er in Biervliet drie ommegangen gehouden: de Heilige Kruis-, de Sacraments- en de Onze Lieve Vrouwe ommegang. Sacramentsdag was op de tweede Augustijnenstraat in Middelburg. (foto auteur) Jacob van Deventer, Stadsplattegrond Middelburg, met Augustijnenklooster, in: Planos de ciudades de los Paises Bajos III, 1545. (Biblioteca Digital Hispanica) Augustijnenkaai in Gent, locatie voormalige Augustijnenkerk. (foto auteur) zondag of op de tweede donderdag na Pinksteren. In de stadsrekeningen van het jaar 1404/05 vinden we een verwijzing naar deze jaarlijkse ommegang onder de volgende uitgavepost voor drie verklede minstreels. 'Item [betaeld] Jan Pauwelse ende zinen ghezellen menestrelen die dien[en]den te om[m]eganghe vanden Heilighe Sacramente, hem ghegheven 7 sc.gr.vls."15 Tijdens de ommegangen was er in Biervliet gelegenheid om een toespraak tot het verzamelde volk te houden vanaf een steiger, de zogenaamde GFNT Naar Biervliet om een aflaat 19

Zeeland | 2021 | | pagina 21