't Is vol van schatten hier Hans Warren en zijn schelpen Uit de verzamelingen van het Genootschap G.R. (Gerard) Heerebout en F.A.D. (Freddy) van Nieuwlande Hans Warren was niet alleen maar dichter, schrijver, beeldend kunstenaar en chroniqueur van zijn eigen leven, hij was ook groot natuurlief hebber. In zijn dagboeken komen er steeds vogels voor; hij publiceerde, met anderen, een Avifauna van Zuid-Beveland en een aantal artikelen over vogels. Voor schelpen had hij ook belangstelling, maar dat was voornamelijk iets uit zijn jonge jaren. Hier wordt beschreven hoe zijn collectie tot stand kwam en met welke schelpenliefhebbers en natuurliefhebbers hij in zijn jonge jaren contact had. Hans Warren (1921-2001) woonde in zijn jeugd in een woning bovenop de zeedijk bij Borssele. Het hoofd van de Openbare Lagere School in Borssele (De Priester) en zijn biologieleraar aan het Goese Lyceum (Jacobi) wekten zijn belangstelling voor de natuur. In zijn Natuurdagboek 'Ik ging naar de Noordnol' heeft hij zijn natuurbelevenissen als jongeman (1936-1942) vastgelegd. Heel veel vogels komen erin voor, maar ook wat planten en schelpen. Hij had een mooie schelpenverzameling bijeengebracht. Zijn verzameling In de PZC van 15 september 2004 wordt een hele pagina gewijd aan de overdracht van vrijwel de gehele nalatenschap van Hans Warren aan de Zeeuwse Bibliotheek. Alleen de schelpen gaan niet naar de ZB, maar naar het Zeeuws Zelfportret Hans Warren, inkt op papier, gedateerd december 1942 (ZBPlanbureau en Bibliotheek van Zeeland, Hans Warrencollectie). (foto Gerard Heerebout) Genootschap. 'Ik ben geen kenner, maar de collectie schijnt heel bijzonder te zijn', zegt Mario Molegraaf (zijn toenmalige partner). 'Er zitten exemplaren bij die onwaarschijnlijk oud zijn. Dan heb ik het over miljoenen jaren'. In de zomer van 1939 komt Hans Warren op de Kaloot een onbekende schelpenverzamelaar uit Den Haag tegen. In zijn Natuurdagboek schrijft hij dat deze zijn belangstelling wekte voor fos siele schelpen. Op 24 maart 1940, zo vermeldt het dagboek, vindt hij bij extra laag water mooie 't Is vol van schatten hier 23

Zeeland | 2021 | | pagina 25