Zeeland 30.1 over fort Rammekens op Walcheren. Met wat geluk kan men in enkele jaren een fraaie collectie van meer dan honderd soorten bijeen zoeken, waaronder schelpjes waarvan slechts enkele exemplaren in de musea van ons land te vinden zijn.' Zijn contacten Het Natuurdagboek heeft als jaren 1936-1942, maar uit de eerste drie jaren zijn maar elf dag-aantekeningen opgenomen in het boek. Het is dus lastig na te gaan hoe hij in die jaren zijn kennis verwierf en welke mensen daarbij betrokken waren. Hij wilde geen lid worden van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (veel te lawaaiige groep). Alleen met Chris Kamermans, N.J.N.-er uit Vlissingen, kon hij het wel goed vinden en samen gingen ze geregeld op excursie om vogels te kijken. Van de Nederlandse Malacologische Vereniging, opgericht in 1934, was hij ook geen lid. Er waren toen maar een paar Zeeuwse leden en bij hem in de buurt eigen lijk alleen maar C. Brakman (Nieuw- en Sint Joosland), W. Kimpe en A. Slabber (beiden in Middelburg). Alleen met Brakman onderhield hij contacten. De afdeling Noord- en Zuid-Beveland van de Nederlandse Natuurhistorische Vereniging werd in 1931 opgericht en daar komen we namen van Cornelis Brakman, omstreeks 1930. (ZB Tijdschriftenbank Zeeland, Archief 1 januari 1994, p. 147) Hans Warren, voorkant schoolschrift januari 1935. (ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, Hans Warrencollectie) (foto Gerard Heerebout) leden tegen die ook in het Natuurdagboek voor komen zoals E.F. Jacobi, B.J.J.R. Walrecht, H.H. Vahlenkamp, G.F. Wilmink en W. Paltsenbarg. Raadpleging van de ledenlijsten uit die tijd leert dat Hans Warren geen lid was en ook bij lezingen en excursies van die vereniging komt zijn naam niet voor. In oktober 1940 komt Willem Palsenbarg naar zijn beginnende schelpencollectie kijken. Deze beheert de boekwinkel Dekker in de Lange Vorststraat in Goes. Hij is net als Hans Warren sterk geïnteresseerd in vogels (ook kooivogels en duiven), heeft bijzondere vogelboeken en een grote schelpenverzameling. De gemeenschappe lijke belangstelling voor vogels was de aanleiding om contact te zoeken. Palsenbarg is dertig jaar ouder en nooit getrouwd. Uit het Natuurdagboek blijkt dat de twee met elkaar optrokken en op excursie gingen. Om meer te weten te komen van de fossiele schelpen brengt Hans Warren eind juli 1941 een bezoek aan Cornelis Brakman, het in 1939 gepen sioneerde hoofd der Openbare Lagere School in Nieuwland. Deze heeft veel kennis van de fossiele schelpen en een uitgebreide bibliotheek en is daarom in 1934 conservator voor de Mollusca van het Zeeuws Genootschap geworden. Brakman kon heel veel schelpen van Hans Warren van de juiste naam voorzien en dit bezoek heeft hem weer enthousiast gemaakt. De volgende dag, 31 juli, schrijft hij dan ook in zijn Natuurdagboek: 'De 't Is vol van schatten hier 25

Zeeland | 2021 | | pagina 27