Cyclocardia orbicularis Kaloot. (foto Freddy van Nieulande) Hans Warren, Pecten maximus, inkt op papier, gedateerd 30 december 1940. (ZBPlanbureau en Bibliotheek van Zeeland, Hans Warrencollectie) Nassarius consociatus Kaloot. (foto Freddy van Nieulande) schelpenkoorts heeft me nog te pakken. De hele morgen gecatalogiseerd, toen fossiel gruis verza meld op de Kaloot, waarin stukjes stoottand, nietige oubliehoorntjes en dergelijke bleken te zitten'. Op 1 september bezoekt hij Brakman weer en die helpt hem weer met determineren. Hij schijft in zijn dagboek dat zijn collectie nu met 28 soor ten is uitgebreid en dat brengt het totaal op 109 soorten. Vier weken later, op 24 september, gaat hij weer naar Brakman, want er zijn een paar soorten die hij niet thuis kan brengen. De ene soort bleek de zeldzame Paphia rhomboides (nu Polititapes rhomboides) te zijn, de andere afwij kende vormen van Cardita orbicularis (nu Cyclo cardia orbicularis) en Cardita scalaris. Hij krijgt van Brakman een paar schelpen cadeau, een soort fuikhoorn (Nassarius consociatus) en een olifant stand (Dentalium sexangulum). Beide komen van een zandzuiger die in 1940 bij Baarland schelpen zoog voor een kalkbranderij. In zijn collectie zit ten nog een paar schelpen die niet van de Kaloot afkomstig zijn. Volgens zijn Natuurdagboek ging hij eerder dat jaar, op 8 augustus, naar de gebroeders Van 't Westeinde. Die woonden in de Van Citterspol- der, grenzend aan de Kaloot. Elke dag lopen de broeders op de Kaloot fossiele schelpen te zoeken, die ze vervolgens verkopen aan liefhebbers. Hans Warren weet dat bekende schelpenverzame laars niet alles zelf verzameld hebben (ze doen soms wel net alsof), maar gewoon daar gekocht: Walrecht, Vahlenkamp, Palsenbarg, allemaal kennissen van hem, die ook schelpen verzamelen en daar dus ook weleens kopen. We kennen niet alle contacten van Hans Warren, maar er is een antwoordbrief (5 febru ari 1943) bewaard gebleven van Dr. C.O. van Regteren Altena. Deze promoveerde in 1937 op een proefschrift over fossiele schelpen en was verbonden aan het Rijkmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden. In de brief worden na determi natie de namen van meer dan twintig toegezon den schelpen gegeven. De brief van Hans Warren zal in 1942 verzonden zijn, Van Regteren Altena excuseert zich dat het zo lang geduurd heeft. Zijn catalogus Hans Warren heeft een registratie van zijn schelpen bijgehouden in een schoolschrift. Daarin staan 128 soorten schelpen genoteerd, soms met een toelichting, voornamelijk vindplaatsen voor die schelpen die niet van De Kaloot afkomstig zijn. Omdat van sommige soorten meer dan een exemplaar aanwezig is in de collectie, omvat deze 214 exemplaren. Later heeft Warren zijn handgeschreven catalogus overgetypt: 'Catalogus schelpencollectie Joh. A. M. Warren'. Er is daarbij één soort toegevoegd. De determinaties van Van Regteren Altena zijn niet allemaal verwerkt. 26 't Is vol van schatten hier

Zeeland | 2021 | | pagina 28