Zeeland 30.1 Afbeelding 2: Een typisch voorbeeld van de bulla tympani (middenoor) van een Noordkaperachtige (Balaenidae) (links), een vinvisachtige (Balaenopteridae) (midden) en een Cetotheriidae (dit is een zustergroep van de vinvissen) (rechts). Van boven naar onder: lateraal, ventraal, mediaal en dorsaal aanzicht. Maatstreep: 5 cm. heel ander type gehoor. Ze horen vooral lagere frequenties (toonhoogten), waarmee ze onderling over zeer grote afstanden kunnen communice ren; over honderden kilometers (omdat geluid zich in water veel sneller en verder verspreid dan in lucht). Over deze walvisoren (van baleinwal vissen, Mysticeti dus) gaan we het hier verder hebben. In de eerste plaats gebruiken walvissen hun uitwendige gehoorgang niet. Net zoals wij schei den ze oorsmeer af, maar wattenstaafjes hebben ze niet. Het oorsmeer legt laagje na laagje smeer bovenop het trommelvlies en vormt zo al snel een echte oorsmeerstop in hun gehoorgang (het aan tal laagjes in deze stop is een aanwijzing voor de ouderdom van een dier). Daardoor is de 'normale' akoestische weg via het trommelvlies zo goed als volledig afgesloten. Daarom ontwikkelden wal vissen over een periode van tientallen miljoenen jaren een indrukwekkend alternatief 'oor': ze evolueerden zo dat ze hun onderkaak konden ge bruiken om geluid op te vangen. Walvissen horen via hun onderkaak, een grote antenne zo je wilt, of een reuze oor! De onderkaak vangt de geluids trillingen in het zeewater op en een aangepast vetlichaam, dat van binnenin de onderkaak tot aan het binnenoor loopt, brengt deze trillingen vrijwel zonder verlies over op het stijgbeugeltje en zo tot in het slakkenhuis, waarin de trilhaar- tjes zitten waarmee ze (en ook wij) horen. Het bot rondom zowel het binnenoor (het perioticum; dit is het bot waarin het slakkenhuis en de drie halfcirkelvormige kanalen van het evenwichtsor gaan zitten) als het middenoor (de bulla tympani; 't Is vol van schatten hier 29

Zeeland | 2021 | | pagina 31