letterlijk: 'ringetje van het trommelvlies', of kort weg bulla; zie afbeelding 2) is bij alle walvissen tot een groot en compact bot uitgegroeid. De grote holle aardappelvormige bulla fungeert als klankkast, om de geluidsgolven te versterken en te concentreren. Waarom het binnenoor (perioti- cum) zo een groot en massief bot geworden is, is vooralsnog niet duidelijk. Omdat beide botten uit uiterst compact bot bestaan en een (vrij) ronde vorm hebben overle ven ze de erosie zeer goed, terwijl de rest van de (schedel)botten veel fragieler is en vaak geheel of grotendeels wegrot en/of in brokjes uit elkaar valt. Daarom vinden we in verhouding zoveel gehoorbotten. Gelukkig zijn deze botten (vooral het perioticum) zeer specifiek. Elke walvissoort heeft een typisch binnenoorbot, dat (vrij) dui delijk verschilt van dat van alle andere soorten (zie afbeelding 2 voor de drie grote types bullae tympani van drie grote baleinwalvisfamilies). Dat is zowaar een heel bijzonder geschenk van de evolutie. Door deze botten te verzamelen en te bestuderen weten we dus welke verschillende walvissoorten in welke onderlinge verhouding in een bepaalde zee in een bepaalde periode voor kwamen Op afbeelding 3 is het binnenoorbot van Diunatans luctoretemergo (NHG22347 uit de Genooschapscollectie) afgebeeld, een 4 miljoen jaar oude fossiele vinvissoort die enkel uit de Westerschelde bekend is! Bovenaan links (A) zie je een zeer gedetailleerd ventraal aanzicht van de spiraalvormige kanalen van het slakkenhuis (mi- cro-CT-scan) en rechts een dwarsdoorsnee ervan. Binnenin deze kanalen zaten ooit de trilhaartjes vast, de haartjes waarmee we geluidstrillingen kunnen waarnemen. Deze trilhaartjes zijn op hun beurt verbonden met de gehoorzenuw. Die geeft de waarneming van deze trillingen door aan de hersenen die dit signaal interpreteren; 'horen' noemen we dat. Walvissen zijn sociale dieren die in het alge meen in groepen leven, soms hele grote groepen van honderden individuen (enkele soorten leven solitair). Communicatie via geluid is derhalve erg belangrijk voor deze dieren. Bekend zijn de 'gezangen' van de bultruggen (Megaptera novae- angliae Borowski, 1781; een soort uit de vinvis familie, Balaenopteridae). Met hun vocalisaties communiceren ze zowel binnen de kudde als daarbuiten over honderden kilometers afstand. Kuddes hebben 'lokale' dialecten en kunnen op basis van hun 'zang' herkend worden (door spe cialisten). Voor paleontologen hebben de gehoorbotten vooral een grote taxonomische en ecologische waarde. We kunnen er uit afleiden hoeveel verschillende soorten ergens voorkwamen, welke soorten algemeen waren en welke zeldzaam, langs welke kustroutes een bepaalde soort mi greerde en waar de vermoedelijke voortplantings- gebieden lagen. Ze vormen dus een bron van zeer waardevolle informatie! M.E.J. Bosselaers (1956) M.A. is conservator Zee zoogdieren vanwege het Zeeuws Genootschap bij het Zeeuws Museum. Tevens is hij research associate voor dezelfde dicipline bij het Koninklijk Belgisch Instituut voor Natuurwetenschappen te Brussel. 't Is vol van schatten hier 31

Zeeland | 2021 | | pagina 33