Boekbesprekingen Wim de Meester Kees Stoutjesdijk Wim de Meester, Kees Stoutjesdijk, De luchtoorlog boven Zeeland, deel 3 - Zeeuws-Vlaanderen, uitgegeven door de Stichting WW2 Research 2020, 365 pp. (deel 3A), 371 pp. (deel 3B), ISBN 9789082601046, 59,95 De geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog is in de laatste decennia meer en meer in de belangstelling komen te staan. Er zijn vele boeken uitgegeven en de 75-jarige herdenking van de bevrijding heeft er ook aan bijgedragen de publieke belangstelling te vergroten. Ten aanzien van de provincie Zeeland komt de Slag om de Schelde daar ook nog eens bij. Een aspect van de geschiedenis is de luchtoorlog boven Nederland; een enigszins specialistisch onderwerp dat ook een grotere belangstelling heeft gekregen. Dat geldt ook voor Zeeland, waar ruim 10% van de 6000 in Nederland gecrashte vliegtuigen zijn neergekomen. Over dit onderwerp zijn en worden meer en meer boeken gepubliceerd. Voorts zijn er inmiddels legio websites over de Tweede Wereldoorlog in Nederland. Wim de Meester doet al sinds de jaren '70 van de vorige eeuw onderzoek naar neergekomen vliegtuigen in Zeeland. In al die jaren heeft hij over de ruim 600 gecrashte vliegtuigen erg veel informatie verzameld. Dat deed en doet hij niet alleen, maar in samenwerking met andere onder- zoekers in binnen- en buitenland, alsmede met andere instellingen, zoals musea. Ook is er een nauwe samenwerking met de stichting Wings to Victory die een belangrijke online-database over gecrashte vliegtuigen heeft op haar website www. wingstovictory.nl. In zijn onderzoek heeft De Meester extra aan dacht gegeven aan het lot van de bemanningen. Sommigen zijn gesneuveld, anderen zijn door de Duitsers afgevoerd naar krijgsgevangenkampen en ook zijn er enige geholpen door het lokale ver zet om uit de handen van de bezetter te blijven en terug te keren naar hun militaire eenheden. Het getal van meer dan 600 crashes lijkt erg veel, maar men moet zich bedenken dat Zeeland op de vliegroute (zowel heen als terug) ligt van de geallieerde vliegvelden in zuidoost Engeland naar de oorlogsindustriegebieden (zoals het Roergebied) en belangrijke Duitse steden (zoals Keulen). Ook voor de operatie Market Garden vlo gen duizenden vliegtuigen vanuit Engeland over Zeeland naar de doelgebieden op de Veluwe en in het oosten van Brabant. Bij de luchtoorlog zijn ook Zeeuwse burgers omgekomen en ook die heeft De Meester in zijn onderzoekingen betrokken. Niet alleen zijn incidenten op het Zeeuwse land onderzocht, ook aan gebeurtenissen op schepen in de Zeeuwse wateren wordt aandacht besteed. 32 Boekbesprekingen

Zeeland | 2021 | | pagina 34