ring van gecrashte Luftwaffe vliegtuigen en de omgekomen bemanning. Ook van hen worden zoveel mogelijk gegevens en foto's verzameld en weergegeven. Voorts mag met enige verrassing worden geconstateerd dat het voorwoord voor deel 3 is geschreven door Oberst (kolonel) Thomas Fischer, Defensie-attaché bij de ambassade van de Bondsrepubliek Duitsland in Den Haag. Dat is zonder meer opmerkelijk te noemen en, na 75 jaar, een moedige en bewonderingswaardige stap van beide schrijvers. De gehele serie wordt nadrukkelijk gepresen teerd als een serie naslagwerken. En dat is deel 3 ook, met een hoge tot zeer hoge informatiedicht heid. Het overgrote deel van de inhoud bestaat uit feitelijke weergave van gebeurtenissen, vaak voorzien van jargon en vele, voor leken, onbe kende afkortingen. Gelukkig heeft elk deel een lijst van gebruikte afkortingen. Neen, het is geen makkelijk leesvoer voor 'bij de open haard'. En dat was ook zeker niet de bedoeling van de auteurs. Maar een naslagwerk van deze omvang zou toch zeker ook een register van persoons namen mogen hebben. De eerdere delen hebben helaas ook niet zo'n register. Voorts, voor andere onderzoekers, zou het handig zijn als er ook een register op plaatsnamen zou zijn. Misschien is het een idee om de serie met een achtste deel 'Registers' uit te breiden. De voorgaande twee delen zijn voorzien van een overzichtskaart met daarop de locaties van de gecrashte vliegtuigen. In deel 3 ontbreekt zo'n geografisch overzicht en dat is jammer. Elk deel van de serie is officieel gepresen teerd, in aanwezigheid van autoriteiten en geno digden. Voor deel 3 was dat gepland op 15 april 2020 in het Belfort te Sluis, maar dit evenement moest worden gecanceld wegens een anders oortige vijand, het coronavirus. Wel is elk deel voorzien van een Ten Geleide, in deel 3 is dat van de hand van de burgemeester van de Gemeente Sluis, mevrouw Marga Vermue. De serie De luchtoorlog boven Zeeland is een mooie aanvulling op de reeds vele verschenen boeken over de luchtoorlog boven Nederland. Deel 3 wordt warm aanbevolen voor elke geïnteresseer de in de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog in Zeeland en dan met name in Zeeuws-Vlaande- ren. Het mag mijns inziens niet in de boekenkast ontbreken van collega-onderzoekers. W.N. (Willem) van Dranen, W.N. Dranen Cdre b.d. (1942) werd na zijn militaire dienstplicht beroepsofficier bij de Koninklijke Luchtmacht en werkte vooral in de ICT. In 1997 verliet hij met functioneel leeftijdsontslag de luchtmacht maar bleef nog 10 jaar (parttime) in de ICT werken in de defensie industrie. Carolijn Visser, De vader van Grace. Atlas-Contact Amsterdam 2020, uitgave aangeboden door de gezamenlijke boekhandels in het kader van de 26e Week van het Zeeuwse boek 2020, 98 pp., eerste druk, ISBN 9789071937897 (In de handel ISBN 9789045042886, 14,99) Carolijn Visser, geboren in Leiden in 1956, reist al bijna 50 jaar de hele wereld over. Toch keert ze in haar laatste twee boeken ('Zeeuws geluk' en 'De vader van Grace') terug naar waar haar wortels liggen: Zeeland. Een groot deel van haar jeugd brengt ze namelijk in Middelburg door, waar ze o.a. de toenmalige Stedelijke Scholengemeenschap Middelburg bezoekt. Dat het Zeeuwse haar al gauw te klein is, blijkt o.a. uit het feit dat ze op haar vijftiende in haar eentje haar eerste reis maakt: op kamp naar Polen om daar met jongeren over de hele wereld een dierentuin in aanbouw schoon te maken. Na het behalen van haar diploma vertrekt ze naar Amsterdam, maar ook daar lonkt de wijde wereld en leidt ze jarenlang een reizend bestaan. Al van jongs af aan publiceert ze over haar reizen; haar speciale belangstelling gaat uit naar communistische en postcommunistische samen levingen als China, Vietnam, Nicaragua, Estland en Tibet. Haar reisverhalen over deze landen laten een schrijfster zien die zich aangetrokken 34 Boekbesprekingen

Zeeland | 2021 | | pagina 36