Zeeland 30.1 PORTRETTEN DOOR ZEEUWSE MEESTERS GOUDEN reeks van tentoonstellingen en publicaties over zeventiende-eeuwse schilderkunst is daar een tastbaar bewijs van. In 2018-2019 toonde de tentoonstelling Zeeuwse meesters uit de Gouden Eeuw een fraaie keuze uit de Goedaert-collectie. De bekende kunsthistoricus Katie Heyning, conservator kunstverzamelingen van het Zeeuws Genootschap, schreef er de bijhorende publicatie bij, die door uitgeverij W Books in 2018 is verzorgd. Het is een handzaam en informatief boekje, met een vlotte pen geschreven en de prachtige afbeeldingen (de meeste in kleur) geven een mooi beeld van wie er zoal in die periode in Zeeland werkzaam waren. Het boekje wordt afgesloten met een lijst van tentoongestelde werken, waarvan de auteur naast de biografische data ook de herkomsten heeft vermeld. Met deze publicatie en de tentoonstelling in 2018/2019 wilde het Stadhuismuseum, zo is te lezen op de achterflap van het boekje, 'Een goed beeld [geven] van wat er bij de burgerij thuis aan de muren hing.[De tentoonstelling met werken uit de Goedaert Collectie in het Stadhuismuseum Zierikzee [wil] bijna vergeten meesters, die in hun tijd wel degelijk aanzien genoten, weer enige bekendheid geven.' Als tweede boekje, in wat nu een reeks is gaan worden, verscheen in 2019 eveneens bij W Books van de hand van de bekende kunsthistoricus Fred Meijer Franchoys Rijckhals. Een Zeeuwse meester uit de Gouden eeuw. Ook deze publicatie werd begeleid door een kleine tentoonstelling. Aan deze Middelburgse kunstenaar had Johannes Herman Buma in 1994 een kleine publicatie gewijd, maar met het boek van Fred Meijer is deze kunstenaar terecht weer in het voetlicht gezet. Daar is nu het derde deel bijgekomen. Met Portretten door Zeeuwse meesters uit de Gouden Eeuw heeft Frank van der Ploeg een fraai stan daardwerk over dit genre in Zeeland gepresen teerd. Deze als freelancer werkzame kunsthisto ricus heeft zich in 1999 al eerder in het Zeeuwse gemanifesteerd door samen met Katie Zonnevyl- le-Heyning het standaardwerk over de Goese schutters 'Brave koppen en gladde aengesigten'. De Goese schutters en hun schilders: C.W. Everdij- ck, W.C. Eversdijck en P. Peuteman te publiceren, eveneens met een begeleidende tentoonstel ling, in dit geval in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes. Bij het schrijven van dit boek over de Zeeuwse portretkunst was de auteur dus al enigszins bekend geraakt met de Zeeuwse kunstenaars. Over de portretkunst in de zeventiende eeuw is in de afgelopen decennia veel geschreven en niet zelden was de zeventiende-eeuwse portret kunst (deel-)onderwerp van een tentoonstelling. In de meeste publicaties wordt echter voorname lijk aandacht geschonken aan de portrettisten die werkzaam waren in Den Haag en Amsterdam en de andere steden in Holland, dat er ook in Zeeland portrettisten actief zijn geweest wordt maar zelden benoemd. Van der Ploeg haalt in zijn inleiding het belangrijke artikel van Rudi Ekkart Het portret in de Gouden Eeuw aan, dat in 2007 is verschenen in de tentoonstellingscatalogus Holanders in Beeld. Ekkart noemt hier uitsluitend S. Mesdach (op p. 30), Willem Eversdijck, Michiel van Limborch en Hendrik Berckman (op p. 40). Helaas vermeldt Van der Ploeg in zijn voetnoot bij het artikel van Ekkart deze vindplaatsen niet, noch verwijst hij duidelijk om welk van de drie van Ekkart in dit boek aangehaalde artikelen het hier gaat. Dit is jammer en ook niet nodig. Maar hoe dan ook vult dit boekje deze leemte in de kunsthistorische literatuur nu overduidelijk op. En dat was hard nodig! Immers hebben tal van Boekbesprekingen 39

Zeeland | 2021 | | pagina 41