Zeeland 30.1 lectie van het Zeeuws Museum ook een prachtig kinderportret uit 1627 van de dan elfjaar oude Janneken de Looper. Een lief jong meisje met rode blosjes op de wangen is gekleed in een zwart met rode jurk en wel heel fraai uitgewerkte kanten kraag en kap. Fabelachtig goed heeft de kunste naar dit gedaan! Als exponent van het type 'Vips' mag Henrick Berckman (1629-1679) niet onver meld blijven. Van hem zij diverse portretten van Michiel de Ruyter bekend, die hij voor de vrije markt schilderde. Portretten van vlootvoogden en Oranjes sierden de wanden van de kantoren van de Kamer Middelburg van de VOC en vertrekken van de Admiraliteit. Soms werden deze portretten besteld door de geportretteerde zelf 'om cadeau te doen', zoals Van der Ploeg stelt bij de twee portretten die Berckman in 1672 van admiraal Adriaen Banckert van Trappen, die commandant van de Zeeuwse vloot was, heeft gemaakt. Bij de Goese schutterstukken heeft Van der Ploeg in de eerder genoemde publicatie ruim stil gestaan. Daniël van den Queecborne, Johan Huyssen van Kattendijke en zoon, 1598, Particuliere Collectie. Daniël van den Queecborne, Adriana van Matenesse en dochter, 1598, Particuliere Collectie. Maar in dit kader dient absoluut het magistrale groepsportret genoemd te worden dat Cornelis Jonson van Ceulen (1593-1661) in 1650 heeft gemaakt van de schutters van de Middelburgse Confrérie van St. Sebastiaan. Dit grote groeps portret van ca twee bij drie meter is in 2016 op locatie in de Burgerzaal van het Stadhuis van Middelburg gerestaureerd door Marjan de Visser en hangt daar sindsdien in volle glorie. Dan nog een opmerking bij een tweetal portretten van Pieter Duvelaer en zijn vrouw Anna Velters. Dit paar staat op naam van Jan Denens (1642/3-?), een kunstenaar van wie nauwelijks iets bekend is. Maar toch zijn ze bijzonder, want ze zijn een mooi voorbeeld van het portrettype van de tweede helft van de zeventiende eeuw. De man zit in zijn studeervertrek met een doorkijkje op de biblio theek en is gekleed in de zogenaamde 'Japonsche rok', een soort van zijden kamerjas die in die tijd in zwang was. De vrouw staat bij een fontein in een, waarschijnlijk, imaginaire tuin. Van deze Boekbesprekingen 41

Zeeland | 2021 | | pagina 43