portretten was de verblijfplaats bij het ter perse gaan van dit boek onbekend. Op 15 december 2020 doken ze echter op bij een veiling van het Haagse Venduehuis der Notarissen. Helaas heeft het Zeeuws Museum geen interesse getoond voor dit echtpaar. Tot slot nog een opmerking over een, bij mijn weten, typisch Zeeuws verschijnsel dat de auteur terloops aanstipt. Op tal van portretten van Zeeu wen werd in de zeventiende en met name ook de achttiende eeuw de kwartierstaat van de voorge stelde afgebeeld. Van der Ploeg toont ervan een voorbeeld met een afbeelding van de achterzijde van een miniatuurportret van Magdalena Briels. Het aanbrengen van familiewapens in de boven hoek van een portret komt veelvuldig voor, zowel in de tijd zelf als later en dan op aanwijzing van de eigenaar van de portretten. Vaak wordt bij de dame het alliantiewapen afgebeeld en een enkel keer worden alle kwartierwapens aangebracht. In de collectie van het Zeeuws Genootschap is zelfs een portret van Abraham de Brauw, waarop alle kwartieren op de lijst zijn aangebracht. Maar het aanbrengen van kwartierwapens op de achter zijde van het portret is iets dat ik uitsluitend van Zeeuwse portretten ken. Dit fenomeen verdient het nog een keer nader onderzocht te worden. Op elke publicatie valt iets aan te merken. Zo vind ik het een gemis dat bij de afbeeldingen in dit boek of achterin het boek niet de afmetingen van de portretten worden vermeld. Dat zou alles wat in perspectief brengen. Maar dat gezegd hebbend, mag het Stadhuismuseum Zierikzee trots zijn op deze publicatie. Niet alleen is het een uiterst prettig leesbaar boekje dat ruim en kwalitatief goed is geïllustreerd en mooi is vormgegeven, maar bovenal is er nu het eerste standaardwerk over de Zeeuws portretkunst in de zeventiende eeuw. De bijbehorende tentoonstel ling in het Stadhuismuseum Zierikzee is nog te zien tot 14 november 2021. G.J. (Jim) van der Meer Mohr Drs. G.J. van der Meer Mohr (1956) studeerde kunstgeschiedenis aan de Universiteit Utrecht en publiceert veel over kunsthistorische onderwerpen zoals over portretkunst. Als expert is hij te zien in het televisieprogramma 'Tussen Kunst Kitsch'. Sedert 2005 is hij Fine Art Consultant en Register-Taxateur VRT. Hij is voorzitter van het Indisch Herinneringscentrum en bestuurslid van de Siebe ten Cate Stichting en redactielid van De Beeldenaar en het Jaarboek Oranje-Nassau. Zie ook www.vandermeermohr.nl. Jan J.B. Kuipers, Vikingen: IJzeren Eeuwen om de Noordzee, WalburgPers, Zutphen 2020, 160 pp. ISBN 9789462494886, 29,99. De Vikingen blijven ons beroeren. Meer dan ooit zijn ze vaste prik in de geglobaliseerde populaire cultuur, maar ook op wetenschappelijk vlak volgen nieuwe ontdekkingen elkaar op. Een van de voornaamste inzichten van de voorbije jaren is dat het Vikingfenomeen niet louter een expansie was van een etnisch Scandinavische bevolking, maar voortkwam uit een complex netwerk van samenhangende factoren, dat zich uitstrekte van Centraal-Azië tot Noord- Amerika en een lange voorgeschiedenis heeft. Dit vlot geschreven, rijk geïllustreerde boek sluit zich aan bij die zienswijze, en brengt ons in zekere zin een Scandinavische geschiedenis van het vroegmiddeleeuwse Noordzeegebied; een relaas van de Vikingtijd gezien vanuit de Lage Landen. Het leeuwendeel van het boek wordt ingenomen door een chronologische bespreking van de Scandinavische activiteiten in het Noordzeegebied. De schrijver voert met veel verve een stoet op van vorsten, krijgsheren en andere figuren uit Scandinavië, het Frankische rijk en Angelsaksisch Engeland, en ontwart het kluwen van gebeurtenissen dat hen verbindt. De Vikingactiviteiten in de Lage Landen en de omliggende gebieden worden elders vaak gereduceerd tot een paar kernpunten - de herhaalde plunderingen van Dorestad, de evolutie van blitz-aanvallen naar rondtrekkende en 42 Boekbesprekingen

Zeeland | 2021 | | pagina 44