en Scandinavische elite vóór het begin van de Vi kingperiode; volgens Gronings archeoloog Johan Nicolay is dit het bewijs dat een aristocratische, heidense ideologie werd gedeeld over heel dit maritieme landschap, met het Friese kustgebied als draaischijf. De handel in prestigeproducten als Frankisch glaswerk verbond al in de Merovingi- sche periode het Rijngebied, langs de Friese kust, met Noord-Europa. Zogenaamde 'Wodan/monster' sceatta's, zilvermuntjes die wellicht in het Deense Ribe werden geslagen in de 8e eeuw, zijn tot in de handelsplaats Walichrum (Domburg) in noemens waardige aantallen aangetroffen. En recent stelde archeoloog David Griffiths zelfs het strikt Scan dinavische karakter van het Vikingfenomeen in vraag, met zijn hypothese dat de vroegste Viking activiteiten in het zuidelijke Noordzeegebied in sterke mate het verdere verloop en socio-culturele karakter van de expansie bepaalden. Dergelijke observaties bieden ondermeer context aan Kui pers' terechte suggestie dat Walichrum mogelijk al in Deense handen was in het begin van de 9e eeuw, d.w.z. vóór de gedocumenteerde aanval in 837 waarbij een Deense krijgsheer al vechtend in Karolingische dienst om het leven komt. Schrijven is keuzes maken, en in die zin is het niet helemaal fair om Kuipers' focus op het historische (politieke, militaire) verhaal, ten nadele van de materiële resten en maatschap pelijke aspecten, als een gebrek te bestempelen. Wel een gemiste kans is de literatuuropgave. Een publieksboek als dit hoort een portaal te zijn voor lezers die meer diepgang zoeken. De literatuur lijst bevat echter vooral eerdere populariserende werken, soms decennia oud, en niet alle even relevant. Waarom namen de auteur en uitgever de gelegenheid niet te baat om een overzicht op te maken van wetenschappelijk verantwoorde, publieksvriendelijke boeken die een courant overzicht bieden van het onderzoeksveld? Het standaardwerk The Viking World (red. S. Brink en N. Price, Routledge 2008) is ondertussen moeilijker in de handel te verkrijgen, maar het nieuwe 'De Vikingen. Een nieuwe geschiedenis', een op een breed publiek gerichte synthese door de vooraanstaande archeoloog Neil Price (Nieuw Amsterdam, eerste druk 2020) is een prima eerste pleisterplaats voor wie zich verder wil verdiepen. Voor wie meer wil weten over Noordzeecultuur, is Michael Pye's 'Aan de rand van de wereld. Hoe de Noordzee ons vormde' (De Bezige Bij, tiende druk 2015) - met een glansrol voor Walichrum - een aanrader, al worden ook hier de archeologische bronnen eerder stiefmoederlijk behandeld. Maar bovenal raad ik geïnteresseerde en gemotiveerde lezers aan om na lectuur van IJzeren Eeuwen de wetenschappelijke literatuur in te duiken: relevante werken van ondermeer Christian Cooij- mans, Simon Coupland, Letty ten Harkel, Nelleke IJssennagger-van der Pluijm, Johan Nicolay en de auteur dezes zijn vrijelijk te downloaden op academia.edu. Ondanks de originele insteek kleurt het boek dus grotendeels binnen de lijnen van de tradi tionele geschiedschrijving, en blijft de lezer wat op zijn honger zitten wat betreft huidige, bredere inzichten over de Vikingmaatschap pij en de contacten tussen Scandinavië en het Noordzeegebied. Wie wegdroomt bij tv-series als Vikings (niet historisch accuraat, voor wie daaraan twijfelde) komt in dit boek echter zonder enige twijfel aan zijn of haar trekken: het is een uitstekende, betrouwbare gids die de stereotypen weet te omzeilen en de lezer meeneemt langsheen de larger-than-life personages en de politieke en militaire gebeurtenissen in het vroegmiddeleeuw se Noordzeegebied. P. (Pieterjan) Deckers Dr. P. Deckers (1983) is postdoctoraal onderzoeker aan de Vrije Universiteit Brussel. Als archeoloog legt hij zich toe op de materiële cultuur van (vroeg) middeleeuwse gemeenschappen rond de Noordzee. Voor zijn promotie bestudeerde hij onder meer uitgebreid het vondstmateriaal van de handelsnederzetting Walichrum bij Domburg. Daarnaast heeft hij een bijzondere belangstelling voor de metaaldetectiehobby als vorm van burgerwetenschap. 44 Boekbesprekingen

Zeeland | 2021 | | pagina 46