hier in een verklaeringe dat de geheele esquipagie van gemelde hoeker uijt geen ander manschap heeft bestaen, als er de eed hebbe gedaen.'12 om haar vrijheijt van slaafsen dienst te verkrij gen' Zoals te verwachten viel, werd er vanaf Curasao protest aangetekend tegen de ontsnapping van Leonora en de rol van de compagnie. Juan Schuurman verwoordde het standpunt van de eigenaar van de vrouw in zijn brief aan de directeuren van 20 juli 1733. 'Wijders hebbe ont- fangen de verclaringe die U Edele Agtbare hebt laaten beleggen van Captein Jan Bijl, benevens al sijn volk, die in dier tijt met hem hebben gevaaren, wegens 't wegloopen met voornamelijk Captein Bijl van de negerin genaamt Leonora. Dewelke meede heeft verclaard vanuijt eijgen beweginge is geresolveert wegh te loopen. Eensdeels om daardoor haar vrijheijt van slaaf sen dienst te verkrijgen ten anderen om het quaalijk tractement mishandeling van haar meestresse.' Van mishandeling kon volgens Schuurman geen sprake zijn, volgens hem werd de eige naar 'door haar ten onregten beschuldight ter contrarie wanneer op haar pligt soo als slaven moeten doen geen beeter meestres soude kunnen vinden. Waarvoor sij bij haare buurlieden bekent staat niet voor 't vloeken nogh zweeren is.' Schuurman koos duidelijk partij. 'Dese luijden sijn door haar weghloopen ten eenemaal buijten staat gesteld. Dewijl alhier de slaven 't cappitaal van veele menschen sijn door 't wegloopen soude werden geruineert. 't Welk een harde saak soude zijn indien sulx niet werde geremedieert.' Van slavernij naar vrijheid Schuurman verzocht Leonora terug te sturen: 'Nu is mijn versoek, van haarent wegen bij U Edele Agtbare instantelijk aan te houden versoeken indien mogelijk sijnde om deese voornoemde weggeloopene negerin Leonora weder per her waarts soeken te laten transporteeren op dat alsoo den eijgenaar de selve wederom magh krijgen.' Hij was zich ervan bewust dat Leonora, een maal in Nederland, haar vrijheid had herwonnen en niet langer het bezit van een ander was. Toch was hij het niet eens met de wijze waarop dat was gebeurd, en hij nam niet zomaar genoegen met de notariële akte. Hij wees daarbij op de werkwijze van de West-Indische Compagnie (WIC) die eerder slaafgemaakten had teruggestuurd. ''t Is waar wanneer in Europa sijn vrij sijn, maar als men anmerkt op wat wijse daar coomen werd, daar na andere mesures genomen. 't Is wel gebeurd dat er slaven van van hier naar Amsterdam sijn wegh geloopen haar in de scheepen verstooken hadden, deselven wederom sijn gesonden door de Edele Agtbare Heren Bewinthebberen van de Westindische Compagnie aan wien deselve weg gelopen slaven werden aangedient en alsoo den Captein met wien deselve mogte sijn gecoomen, daarmeede gedechargeert vinden.' 13 De directeuren ontvingen de brief van Juan Schuurman op 14 september 1733 en beantwoord den deze luid en duidelijk per brief van 16 okto ber: 'Belangende de slavin Eleonora, bevind sig nog hier in dienst van goede menschen, en staet in het kort lidmaet onser gereformeerde gemein- te te worden. Soo dat het onmogelijk is haer na costij [aldaar] te beschikken.'14 Leonora was blijkbaar dienstbode of dienst meisje geworden in een huishouden in Middel burg. Bovendien werd ze binnenkort ingeschre ven als lidmaat van de Nederduits-gereformeerde gemeente. Kortom, terugkeer naar Curasao was onmogelijk. Door zich te verstoppen aan boord van een MCC-schip dat naar Middelburg voer, was het de slaafgemaakte Leonora uit Curasao gelukt haar vrijheid te herwinnen. Een daad van verzet van een onvoorstelbaar dappere vrouw. Dat de directeuren niet meewerkten aan de te ruggave van Leonora had niets te maken met een afkeer van slavenhandel en slavernij. De com pagnie had slechts één oogmerk en dat was winst maken, of zoals de directeuren het zelf verwoord den: 'wij navigeren op het 't fortuin van nego tie'.15 Wanneer zich lucratieve kansen voordeden, handelde de compagnie ook in mensenlevens. Dat had ze in eerdere jaren al gedaan aan de kust van West-Afrika. De daar aangekochte Afrikanen waren aan de kust opnieuw verkocht aan andere handelaren. Sterker nog, terwijl de directeuren zich over de kwestie Leonora bogen, maakte in hun opdracht kapitein Jan de Moor voor de com- 6 Een geslaagde ontsnapping aan slavernij

Zeeland | 2021 | | pagina 8