U. Voorbeeld van dijkonderzoek In 2009 is de Emelissedijk op Noord-Beveland onderzocht door archeologisch bureau Archeomedia. Hierbij is niet alleen de opbouw van een laat 16e eeuwse dijk met latere ophoging aangetroffen, maar onder deze dijk bevond zich een dubbele kleikist op 2,2 m -NAP. Een kleikist is een uit rijshout (wissen) opgebouwd vlechtwerk dat, in een af te dammen geul, werd afgezonken. Deze werd opgevuld met klei om zo binnen één getij de geul te kunnen afsluiten. De kleikist onder de Emelissedijk kon aan de hand van de aangetroffen resten worden gereconstrueerd. Het houtwerk, bestaande uit elzen- grenen- en wilgenhout, moet van elders zijn aangevoerd.18 Omdat het aangetroffen hout niet geschikt was voor een dendrochronologische datering is op één van de monsters een 14C-datering uitgevoerd. Deze 14C-datering leverde een ouderdom op van 1483-1646 cal n. Chr. Daardoor was duidelijk dat het rijspakwerk wel degelijk uit de aanlegperiode (1596) van de dijk moest stammen.19 Emelissedijk 2008 - 2016 Dergelijke rijswerkdammen werden ook nog toegepast bij de aanleg van de Kreekrakdam in 1865 en de Sloedam in 1871.20 Daarna werd overgegaan op het storten van stenen dammen voor de afsluiting van geulen. Ontwikkeling van de dijkbekleding De bescherming van glooiing van de dijk tegen golfoploop heeft al vanaf de Romeinse tijd aandacht gekregen. Om de golfoploop op de dijkglooiing te beperken werd een breed ongeschonden schor, een zg. voorland, gebruikt om de dijk te beschermen. Daarnaast was het al vroeg bekend dat de glooiing met een flauw beloop de kracht uit de golven nam. Maar dat was niet voldoende om het dijk- lichaam, opgebouwd uit schorrengrond, te verdedigen. Als eerste staat de bekleding bekend waarbij tegen de dijkglooiing schorrenplaggen werden gestapeld terwijl de dijkvoet (plasberm) werd beschermd door veenplaggen. Daarop volgde de bescherming met stro dat uitgespreid op de nkelijke dijk Doorsnede dijkprofiel, zuid 12,20/9m - T I f 31,5m In dit werk/ 24m beschreven door Vlerlingh t,68m-NAP Bas Chamuleau, 2016. schaal +/-1:122 Afb. 9. Kleikist of kistdam onder Emelissedijk 2008 (geel: opeenvolgende fasen opbouwlagen van dijk; oker: zandopvulling van geul; bruin: rijshout-bodembescherming onder dijk; lichte stroken: kleikist van rijshout). Tekening: B. Chamuleau 2009. West 52 Dijkenonderzoek Zeeland

Zeeland | 2021 | | pagina 10