Zeeland 30.2 Veenplaggendijken op de linker Schelde-oever nabij de Hertogin Hedwigepolder M.A. (Marc) Buise Op het eind van de vorige eeuw zijn aan de rand van het Verdronken Land van Saeftinghe restanten gevonden van veenplaggendijken.1 In deze bijdrage gaan we in op een aantal bijzonderheden met betrekking tot deze dijken. Tevens wordt een poging ondernomen om, met hetgeen tot nu toe bekend is, die in te passen in een historische context. Momenteel wordt gewerkt aan de ontpoldering van de Hertogin Hedwigepolder. Aanvankelijk was het de bedoeling dat in dat kader het fraaiste relict van een veenplaggendijk over een afstand van ongeveer 130 meter zou worden afgegraven ten behoeve van een geulmonding. Dit is inmiddels aangepast zodat het zal worden gespaard.2 Voorgeschiedenis Tijdens drie bemonsteringstochten langs de boorden van de Westerschelde in het Verdronken Land van Saeftinghe op 21, 22 en 23 december 1978 werd een aantal interessante ontdekkingen gedaan.3 Zo bleek de dekzandrug, die tot omstreeks 700 AD de verbinding van de Westerschelde en de Schelde blokkeerde, er te dagzomen.4 Ook turfbanken dagzoomden, merendeels aangetast door turfwinning, zowel kleinschalig uit een recent verleden als haast industrieel uit de middeleeuwen. Naast turfputten en geperceleerde kanaalvormige uitgravingen bevonden zich op de slikken aan de oostzijde geordende structuren van turfblokken. Een aantal deed denken aan gestapelde turven ter droging. Eén van de structuren was duidelijk anders - damvormig - en was reeds in 1976 aangetroffen. Een soortgelijke structuur bevond zich in 1976 ook noordelijk van de leidingstraat (Gas- dam) door Saeftinghe, doch die was in de zomer van 1978 reeds verspoeld.5 Enkele jaren na de werken aan de afwateringsgeul van de Selena- polder (later hernoemd in Sieperdaschor) in 1993 volgden nieuwe vondsten. Een tip van de conservator, de heer J. Neve, bracht ons op 1 november 1997 wederom op die locatie en er konden twee duidelijk dijkvormige lichamen worden onderzocht en gefotografeerd.6 De 'dijken' bleken niet inpasbaar op de reconstructiekaarten van K.J.J. Brand7 en daarmee was voor de historici, die toen zijn benaderd, de kous af. Contact werd gelegd met de toenmalige provin ciaal-archeoloog R.M. van Heeringen maar tot een bezoek is het om meerdere redenen nooit gekomen. Correspondentie met K.A.H.W. Leenders leerde dat het wel degelijk om dijken ging en niet om turfdepots.8 Naar aanleiding van een uitzending van Omroep Zeeland in het voor jaar van 2011 waarin de 'ontdekking' van een dezer dijken door B. Chamuleau wereldkundig werd gemaakt, werd contact opgenomen met de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (thans Erfgoed Zeeland). Datzelfde najaar heeft J. Jonge- pier, werkzaam bij deze organisatie, boringen verricht.9 In 2014 en 2017 zijn de restanten door middel van DGPS enige malen driedimensionaal opgemeten.10 In de tweede helft van 2015 voerde Artefact in verband met de ontpoldering van de aangrenzende Hertogin Hedwigepolder veld onderzoek uit.11 Tenslotte is in opdracht van de Provincie Zeeland op 24 maart 2019 de site met behulp van een drone grotendeels foto grafisch vastgelegd.12 Sedert 1997 is de site vrijwel jaarlijks een tot twee keer bezocht om veranderingen vast te leggen. Helaas staat de Veendijk in 1976 (foto auteur). Veenplaggendijken op de linker Schelde-oever 55

Zeeland | 2021 | | pagina 13