werk om te bepalen waar de dwarsdammen (worghingen) moesten worden gelegd. Als we zijn onkostenstaat volgen over de ruim vijf jaar dat hij actief geweest is in de dijkage van Saeftinghe-Kieldrecht, dan blijkt hij vele weken op het werk te zijn geweest om te controleren en te adviseren.8 Behalve bij het leggen van genoemde dwarsdammen en de dijken die daarna volgden, was Van Lamswaerde ook present bij het graven van kleine kanalen, de verkoop van moer en overleg over vele andere zaken die het dijkproject raakten. In de zomer van 1434 was hij de belangrijkste uitvoerder-toezichthouder bij het dijkwerk. Hij moest toezien op het werk en op het eind van de week de arbeiders uitbetalen. Hij maakte daarbij weken van soms vijf tot zes dagen. In totaal mocht Lamzwert 290 werkdagen declareren. Tabel 1. De verantwoordelijken van het dijkproject Kieldrecht-Saeftinghe, 1429-1436 Naam Functie in dijkproject (functie daarbuiten) 1 mr. Symon de Forumelles* Hoofdcommissaris (raadsheer, financieel expert) 2 Gautier Poulain* Hoofdcommissaris (ontvanger-generaal van Vlaanderen) 3 Jehan Utenhove Hoofdcommissaris (raadsheer, controleur van de ambten) 4 Jacop Delatre* Ontvanger (watergraaf, moermeester, ontvanger van de Brieven van Assenede en de Vier Ambachten.. - e.a.) 5 Phelips Witbroot Ontvanger (moermeester-watergraaf, 1434-1437; ontvanger van Pieter Mazieris' Brieven, 1428-1437) 6 Andries Noeyt Klerk (administratief uitvoerder 7 Andries Haye Klerk (administratief-uitvoerder) 8 Jehan le Boom* Uitvoerder (rentmeester van de Duinenabdij te Zande/Kloosterzande) 9 Jan van Lamzwaerde* Uitvoerder 10 Adriaen Witbroot Uitvoerder (baljuw van Axel, Hulst en Hughersluus, 1434-1455) Uitvoerder (ontvanger van Pieter Mazieris Brieven, 1422-1428, moermeester 1425-1427; 11 Jehan le Stoppelaere* baljuw van de Vier Ambachten in 1423) 12 Jehan Rhijm Uitvoerder 13 Andries Balsaen Moerknaap 14 Gillis fil. Willems Moerknaap 15 Jan de Zoete Moerknaap 16 Arnout Haesbaert Hoofdlandmeter 17 Hector van Vuerhoute* Adviseur (baljuw 18 Pieter But uitvoerder (baljuw Vier Ambachten) Commissarissen benoemd op 16 december 1427. onkostenstaten van beide ontvangers en hun klerken blijkt dat ze regelmatig dagen aaneen in Hulst bezig waren om alle documenten goed te ordenen om zo een verantwoorde rekening te kunnen samen stellen.6 Beide klerken waren ook met grote regelmaat op de dijkage aanwezig om een en ander vast te leggen en waar nodig betalingen te verrichten.7 Regelmatig trokken ze met de aannemers naar de schepencolleges van Saeftinghe, Kieldrecht of Hulst om afspraken en betalingen op schrift te laten vastleggen, zodat deze later als bewijsstukken bij de rekening konden dienen. Naast de twee ontvangers waren er nog andere uitvoerders bij het dijkproject betrokken. Een van hen was Jan van Lamswaerde (Jehan de Lamzwert). Hij was er al bij in 1429 en zou al die jaren een van de belangrijkste uitvoerders ter plekke zijn. Samen met Jehan le Boom, Berthelmeeus le But en Arnoud Haesbaert ging hij eind februari 1430 al enkele dagen aan het Jan de Boom (Jehan le Boom) was monnik van de Duinenabdij. Op 27 december 1429 reisde hij vanuit zijn hostel te Zande - wat nu Kloosterzande Dijkwerk in de vijftiende eeuw 67

Zeeland | 2021 | | pagina 25