Zeeland 30.2 Dijkenonderzoek Zeeland Een dijk is niet zomaar een hoop grond! S.J.J. (Bas) Chamuleau Aantasting van belangrijk cultureel erfgoed moet voorkomen worden. Dijkenonderzoek is echter nog maar kort onderdeel van structureel archeologisch onderzoek in Zeeland. In 2006 heeft het provinciebestuur een beschermingsplan voor alle Zeeuwse binnendijken opgesteld. Ter onderbouwing hiervan moesten de dijken in kaart worden gebracht door veld- en historisch onderzoek, omdat het beoordelen en beschermen van binnendijken binnen het provinciaal en gemeentelijk beleid anders niet mogelijk was. Dijken van Zeeland We onderscheiden hierin de waterkerende dijken en de binnendijken met of zonder secundaire waterkerende functie (inclusief stads- en vesting wallen). Onder de binnendijken worden ook de geslechte (verdwenen) dijken gerekend. Dat zijn de dijktracé's in het landschap waar nauwelijks tot niets meer van een dijklichaam is waar te nemen. Veelal bevindt de dijkzool (onderkant) zich nog in de bodem. Door ontgraving kan deze worden teruggevonden. Het belang van dijkenonderzoek betreft niet alleen het behoud van het cultureel erfgoed. De verkregen informatie kan worden gebruikt voor toekomstige plannen waarin de dijk een rol speelt. Ook aan het voortdurende ophogen en versterken van de zeewering komt een keer een einde. Er zal meer naar de natuur moeten worden gekeken om samen hiermee tot robuuste en veilige oplossingen te komen.1 De geschiedenis kan hieraan bijdragen. Voor dijkenonderzoek kunnen we ons niet beperken tot de fysieke dijkprofielen en hun historische beschrijving. Dijkenonderzoek heeft een veel bredere basis nodig om de aanleg en de aanpassingen hiervan te begrijpen en te herkennen. In de onderzoeken moeten we ons rekenschap geven van de vorming van de bodem (het verlandingsproces). Op iedere locatie van Zeeland verliep dit proces anders. Daarnaast was Afb. 1. Archeologisch onderzoek Molendijk Oud-Vossemeer 2018. Foto: B. Chamuleau 2018. het gebruik en bewoning van grote invloed op de bedijking. De locatie van de dijk ten opzichte van het water op het moment van dijkaanleg is van cruciaal belang voor de interpretatie van de dijkopbouw en dijkontwikkeling. De Dijkenkaart van Zeeland Het werd al eerder als een gemis ervaren dat er geen overzicht beschikbaar was van alle Zeeuwse dijken. In 2016 werd door de RCE (Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed) een landelijk project gelanceerd om alle Nederlandse dijken in kaart te brengen met de daarbij horende historische informatie. Dit was de aanleiding om ook voor Zeeland een digitale dijkenkaart op te zetten. Provincie Zeeland droeg de inventarisatie op aan de Stichting Erfgoed Zeeland en de afdeling Zeeland van de AWN (Vereniging van Vrijwilligers in de Archeologie). Er is voor de Dijkenkaart van Zeeland ca. 3382 km dijklengte geïnventariseerd en beschreven. Deze bestaat uit 4522 unieke dijk- stukken. Daarvan zijn 894 stuks geslechte dijken. De oudste opgenomen dijk is uit de Romeinse tijd (Serooskerke); de jongste dijk ligt in de Perkpolder (2015). Dijkenonderzoek Zeeland 45

Zeeland | 2021 | | pagina 3