hangen, is een belangrijk onderdeel van de biologie van veel bloemdijkplanten. Een bredere en gezamenlijke ambitie is gewenst Het in de vorige paragraaf besproken onderzoek was vooral gericht op de problematiek van de bloemdijken. Maar we moeten de vraagstelling en de ambitie verbreden. De dramatische achteruitgang van kruiden en insecten doet zich immers niet alleen op de dijken voor, maar over het gehele Zeeuwse platteland. En dat is niet alleen een probleem van natuurbeschermers. Ook boeren en met name fruittelers hebben belang bij een gevarieerd bloemen- en insectenleven. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het feit dat ook een organisatie als de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO) behoort tot de oprichters van het Platform Bijvriendelijk Zeeland, dat in 2018 een Zeeuwse bijenstrategie heeft opgesteld.6 In deze bijenstrategie komt het belang van een bloemrijk groen netwerk van dijken en bermen nog niet expliciet aan de orde, maar de potentiële betekenis is duidelijk. Dijken en wegbermen kunnen de groene ruggengraat vormen van een gezond Zeeuws platteland met een gevarieerd planten- en dierenleven. Zij verbinden natuurgebieden en dooraderen het agrarisch gebied en kunnen zo een refugium vormen voor kwetsbare soorten. Deze ambitie moet in Zeeland breed worden opgepakt (zie figuur 6). Natuurterreinbeheerders kunnen in hun beheersgebieden, daartoe financieel ondersteund door de Provincie Zeeland, het initiatief nemen tot herstelmaatregelen. Tegelijkertijd is er ook een belangrijke rol weggelegd voor het Waterschap Scheldestromen en de Provincie Zeeland als de belangrijkste wegbeheerders in onze provincie. Voor de haarvaten van het groene netwerk moet aan een aangepast beheer van slootkanten en akkerranden worden gedacht, waar agrarische natuurverenigingen voortrekkers zouden kunnen zijn. Uiteraard is het niet mogelijk om overal in het bedoelde netwerk de in de vorige paragraaf genoemde herstelmaatregelen uit te voeren. Het ligt voor de hand die te beperken tot een aantal kansrijke locaties die in beheer zijn Figuur 6 Een bloemrijk netwerk van dijken en bermen in het gehele Zeeuwse polderland moet de gezamenlijke ambitie zijn van alle betrokkenen bij het landelijk gebied (foto Anton van Haperen). 78 Het groene netwerk van dijken en bermen

Zeeland | 2021 | | pagina 36