Zeeland 30.2 De gewone oliekever Meloe proscarabeus (foto Niels Godijn). ze leggen hun eipakketten in de buurt van bijennesten, waarna de larve op een bloem wacht op een kans om met een bij mee te liften richting haar nest. Eenmaal daar aangekomen, wordt de voedselvoorraad geplunderd, ten koste van de weerloze bijenlarve. Dijken met een ongestoorde bodem en vegetatie zijn bij uitstek de plaatsen waar je oliekevers kunt verwachten. In Nederland komen tegenwoordig nog twee nauw verwante soorten oliekevers van het genus Meloe voor: de gewone oliekever Meloe proscarabeus en de blauwe oliekever Meloe violaceus. Beiden leggen hun eieren in de buurt van grote kolonies zandbijen. Ooit telde Nederland nog vier andere soorten van het genus Meloe, deze zijn inmiddels in ons land uitgestorven. In andere geslachten zijn er nog de sachembij-oliekever Sitaris muralis, die zoals de naam al zegt gespecialiseerd is op de gewone sachembij, en de zuidelijke nieuwkomer zonder Nederlandse naam Stenoria analis, de alleen parasiteert op de klimopbij. Al deze Nederlandse oliekevers parasiteren op de larven van in de bodem nestelende bijen. Die bijen moeten jarenlang in grote aantallen aanwezig zijn om een stabiele populatie olie kevers mogelijk te maken. De volwassen dieren zijn daarbij zelf niet erg mobiel, waardoor ze zich niet gemakkelijk aanpassen aan verstoringen in het leefgebied. Dit maakt oliekevers een goede indicator voor bepaalde natuurwaarden. Mijn vondst van de gewone oliekever in Zuid Holland heeft mijn interesse gewekt voor deze soortgroep. Al enkele jaren houd ik mij bezig met bijen op dijken, en de oliekevers van het genus Meloe zijn daarvoor heel relevant. Dijken behoren namelijk tot de weinige plekken in het westen van het land waar nog grote aantallen wilde bijen voorkomen. De warme, soms bloemrijke en onverstoorde taluds vormen zeer geschikte plekken voor bijen om te foerageren en hun nest in te graven. In het westen van ons land worden oliekevers dan ook bijna nergens anders meer gezien dan op dijken. In het kader van mijn onderzoeksproject naar insecten op dijken ('Rijke Dijken van de Delta') plaatste ik op de natuurnieuwswebsite Nature Today een oproep voor natuurliefhebbers om mee te zoeken naar oliekevers. Naast vele veldwaarnemingen kreeg ik een bericht van conservator Gerard Heerebout. Mijn oproep omtrent de oliekevers had zijn aandacht getrokken en hij vertelde mij over een tweetal oliekevers op alcohol die tot de natuurhistorische collectie van het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen behoren. 't Is vol van schatten hier 81

Zeeland | 2021 | | pagina 39