lijken voorgenoemde de enige Nederlandse exemplaren van de bonte oliekever in natuur historische museumcollecties. Over mr. A.J.F. Fokker (1857-1929) - die de exemplaren, nu in Naturalis, verzamelde in Zierikzee - kunnen we iets meer vertellen. Als student in de rechten was hij al sterk in insecten geïnteresseerd en werd hij in 1877 al lid van de Nederlandse Entomologische Vereniging. Later specialiseerde hij zich in Hemiptera (wantsen) en heeft hij daar veel over gepubliceerd. Zijn gehele grote insectenverzameling (inclusief oliekevers) kwam bij het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie terecht. Als jurist was hij advocaat en bestuurder, onder meer statenlid, wethouder, burgemeester van Zierikzee en lid van de Eerste Kamer. Hij had ook bestuurlijke functies bij visserijorganisaties en publiceerde daarnaast historische studies. Een heel productief man. Er is duidelijk meer informatie nodig om het verhaal achter de waarschijnlijk altijd al zeldzame bonte oliekever te ontrafelen. In ieder geval lijkt Zeeland, en dan specifiek de omgeving van Zierikzee en die van Yerseke, een oud bolwerk van de soort. We weten maar heel weinig over de ecologie van de soort. Op wat voor plekken werd ze precies gezien en bij welke bijensoorten plunderden de larven het nest? En is ze nu inderdaad uitgestorven of bevindt zich ergens in Nederland nog een overgebleven populatie die tot op heden verborgen is gebleven voor insectenliefhebbers? In de komende jaren zullen we in het dijken- project (zie ook www.bestuivers.nl/dijkenproject) aandacht blijven besteden aan de fascinerende oliekevers. Een grondig onderzoek in de natuur historische collecties hoort daar uiteraard ook bij Literatuur Lückmann, J. ft M. Niehuis, 2009. Die Ölkafer in Rheinland- Pfalz und im Saarland: Verbreitung, Phanologie, Ökologie, Situation und Schutz. - Gesellschaft für Naturschutz und Ornithologie Rheinland-Pfalz, Mainz. Online collectiedatabase Naturalis, https://data. biodiversitydata.nl/naturalis/specimen/RMNH. INS.705101 geraadpleegd op 12 maart 2021. Slieker F J A, H. van der Es, R. Andeweg, B.W. Langeveld (2021). Natural History Museum Rotterdam - Specimens. Version 1.23. Natural History Museum Rotterdam. Occurrence dataset https://doi.org/10.15468/kwqaay accessed via GBIF.org on 2021-03-12. Van der Wiel, P. 1954. Welke kever is dat? - Thieme, Zutphen. Gerard Heerebout heeft mij erg geholpen met het bijeenbrengen van de historische gegevens. L. Slikboer (1994) is projectleider bij EIS Kenniscentrum Insecten, een stichting die de taxonomie, ecologie en verspreiding van insecten onderzoekt. Ze houdt zich vooral bezig met onderzoek naar wilde bijen en adviseert over maatregelen om deze soortgroep te bevorderen. Ze ontdekte een populatie van de uitgestorven gewaande kraagbloedbij op een dijk in Zuid-Holland en doet sindsdien onderzoek naar de insectenfauna van dijken in het Nederlandse zeekleigebied. 't Is vol van schatten hier 83

Zeeland | 2021 | | pagina 41