Van wie kreeg Hans Warren zijn liefde voor de fossiele schelpen? G.R. (Gerard) Heerebout Soms lacht het geluk je toe en vind je wat je niet zocht. In zijn natuurdagboek schreef Hans Warren dat hij in de zomer van 1939 op De Kaloot een man uit Den Haag ontmoette die hem van alles over de gevonden fossiele schelpen vertelde en hem zo enthousiast maakte dat hij ook fossiele schelpen ging verzamelen. Hij wist niet meer hoe de man heette. Wie zou het geweest zijn? Omdat hij serieus schelpen ging verzamelen had ik voor mijn artikel in Zeeland (Hans Warren en zijn schelpen, 2021 30 (1): 23-27) erg mijn best gedaan om uit te vinden bij wie hij zijn kennis opdeed over de fossiele schelpen van De Kaloot. Ik raadpleegde de ledenlijsten van de Nederlandse Malacologische Vereniging uit de tijd dat hij met zijn schelpencollectie begon en ook de ledenlijsten van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (N.J.N.) en van de Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (N.N.V.). Nergens kon ik een aanknopingspunt vinden. Uit zijn dagboeken bleek alleen dat hij herhaaldelijk op bezoek ging bij Brakman, bekend schelpenverzamelaar en ook conservator voor de mollusken van het Zeeuws Genootschap. Het niet-gedigitaliseerde tijdschrift Het Zeepaard van de Strandwerkgemeenschap (S.W.G.), toen een samenwerkingsverband van de Strandgroepen van de N.J.N. en de N.N.V., bladerde ik door, omdat ik iets heel anders zocht. In het decembernummer van 1942 zag ik toevallig en tot mijn verbazing dat Hans Warren donateur van de Strandgroep van de N.J.N. werd! Geen lid, maar donateur. Geen excursies of bijeenkomsten, maar gewoon abonnee op het blad. Dat bood mogelijkheden voor verder onderzoek naar de vraag wie die onbekende meneer was. Tegenwoordig geven heel veel planten- en dierenliefhebbers hun waarnemingen door aan websites zoals www.waarneming.nl Er is inmiddels al een kolossale database opgebouwd met zulke gegevens. De oudste database van ons land, maar dat woord bestond toen nog niet, is in 1941 begonnen door de S.W.G. De database bestaat nog steeds en heet Centraal Systeem. Ik heb de huidige beheerder, Rien de Ruijter, gevraagd of hij na kon gaan wie er uit de zomer van 1939 waarnemingen van De Kaloot opgestuurd had. Sommige leden van de S.W.G. hebben namelijk ook eerdere waarnemingen, van voor het begin, in 1941, opgestuurd. Het waren Helmer Odé, J.A. van Dieren en Joop Brouwer. De laatste woonde als enige in Den Haag! Van de eerste twee kon ik geen relevante publicaties terugvinden, maar Brouwer bleef actief schelpen verzamelen en publiceerde er ook veel over. Bijvoorbeeld een artikel in 1942 in Het Zeepaard: Onderzoek betreffende het voorkomen van Pleistocene fossielen op het strand'. En later in het schelpen-tijdschrift Basteria een serie artikelen (met anderen): 'De fossiele schelpen van de Nederlandse stranden en zeegaten'. Pirgos alveolatus uit de Westerschelde, foto Ronald Pouwer, coll. Naturalis. 84 't Is vol van schatten hier

Zeeland | 2021 | | pagina 42