Zeeland 30.2 Jan Zwemer JACOB HENDRIK SCHORER (1760-1822), een Zeeuwse bestuurder in crisistijd Tachtig bladzijden en het kleine formaat leggen beperkingen op aan de informatieve inhoud en de weergave van de zorgvuldig gekozen illustraties. De drie getranscribeerde brieven zijn ieder afzonderlijk bovendien niet eens zo interessant. Dit achtste deel van de PPF- reeks lijkt voornamelijk bedoeld om de aandacht te vestigen op Zee(uw)post, een spin-off van het Sailing Letters project. Inmiddels is een veelvoud van brieven van en aan Zeeuwen digitaal ontsloten en toegankelijk op ZB Digitaal (www. zeeuwpost.nl). De website geeft per document een uitgebreide beschrijving met titel, datum, omvang, schrijver, geadresseerde, naam van het genomen schip en bronverwijzing, de transcriptie en de mogelijkheid het stuk te downloaden. De waarde van Zee(uw)post én de Sailing Letters en Prize Papers is gelegen in de omvang, context, aard en diversiteit van de door de Britten buitgemaakte documenten. Privécorrespondentie van opvarenden en VOC-personeel met een lagere rang dan schipper, gouverneur-generaal of opperkoopman is zeldzaam. Deze brieven vertellen ons over de dagelijkse beslommeringen en zorgen van kooplieden, opvarenden en beambten overzee, en hun familie en connecties in de Republiek. Zij informeren ons ook over de wijdverbreide smokkelhandel van het VOC- personeel om de eigen beurzen te spekken. Ondanks verboden en gedragsbepalingen konden de Heren XVII geen grip krijgen op de illegale activiteiten. Wie de digitale bronnen doorzoekt, zal op meer opmerkelijke zaken stuiten. Deel 19 Middelburg, 2020 Jan Zwemer, Jacob Hendrik Schorer (1760-1822), een Zeeuwse bestuurder in crisistijd, KZGW Middelburg 2020, ISBN 978-90-830638-0-5, 346 pp. Was je in de periode 1780-1820 bestuurder in Zeeland dan was je, zeker achteraf gezien, niet te benijden. Die decennia vormden namelijk een tijd van militaire rampspoed en grote internationale conflicten, van bestuurlijke metamorfoses op nationaal niveau en van structurele economische achteruitgang, allemaal ontwikkelingen die ingrijpend waren voor Zeeland, maar waarop je als lokale en regionaal bestuurder weinig vat had. Jacob Hendrik Schorer was zo'n bestuurder, die in 1781 als tweede pensionaris in het bestuur van Middelburg aantrad en in 1817 aftrad als Commissaris van de Koning in Zeeland. Hoewel hij vanaf 1795 ook nog een tijdje ambteloos burger was, bekleedde hij tussendoor allerlei andere belangrijke bestuurlijke functies. Bij zijn aftreden stond de provincie er veel slechter voor dan bij zijn aantreden. Rond 1780 was Zeeland een zelfstandig en eigenzinnig handelsgewest dat met zes andere gewesten een ietwat losse federatie vormden, namelijk de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden, kortweg de Republiek, die, hoewel lang niet meer zo machtig als in de zeventiende en eerste decennia van de achttiende eeuw, nog steeds een natie was waar andere landen rekening mee dienden te houden. In 1820 was Zeeland een agrarische provincie met weinig speelruimte binnen een door een absoluut vorst bestuurde eenheidsstaat. De A.M.C. (Anita) van Dissel Dr. A.M.C. van Dissel (1960) studeerde geschiedenis aan de Leidse Universiteit en promoveerde in 1991 op een proefschrift over de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. Ze werkte een aantal Jaren bij het Nederlands Instituut voor Militaire Historie en is sedert 2011 universitair hoofddocent Maritieme Geschiedenis aan de Universiteit Leiden. https://www.universiteitleiden. nl/en/staffmembers/anita-van-dissel#tab-1 Boekbesprekingen 87

Zeeland | 2021 | | pagina 45