Oostbug ardenburg Afb. 4. Reconstructie van de voormalige veenkolonie ten zuiden van de lijn Oostburg-IJzendijke omstreeks 1350 (blauw: water; rood: wegen; lichtgroen: buiten veenkolonie; zwart: dijken). Kaart: B. Chamuleau 2018. alleen de buitendijk op vereiste hoogte werd gehouden en men de binnendijken verwaarloosde, was een doorbraak van de waterkering voldoende om een groot gebied onder water te zetten.13 Dit gebeurde tijdens de stormvloed van 1375, waarbij een groot gebied van West-Zeeuws-Vlaanderen voor langere tijd overstroomd raakte. Met behulp van de kaart van Pieter Pourbus uit de 16e eeuw kon veel van het veengebied worden herleid. Om meer inzicht te krijgen in de veenwinning is de informatie van De Bont gebruikt. Hij heeft de middeleeuwse veenwinning in Holland bestudeerd en beschreven.14 Daarmee was het mogelijk een reconstructie van het voormalige veenexploitatie-gebied ten zuiden van Oostburg - IJzendijke op te zetten. Er hadden in korte tijd diverse natuurlijke inundaties plaatsgevonden. Deze werden gevolgd door militaire inundaties tijdens oorlogshandelingen in de 80-jarige oorlog en de Franse invallen in de 17e eeuw. Telkens werden polderdijken vernield en weer hersteld of nieuwe aangelegd. Het landschap onderging hierbij grote veranderingen, ook doordat de lage ontveende gebieden werden opgevuld met nieuw sediment. Er werden getijdengeulen gevormd waarmee de sedimenten werden aangevoerd. Het jongere sediment op het oude land verbergt de oudere structuren, vergane dijken en verdronken dorpen. Als laatste zijn tijdens de jongste herstructurering van het land vele dijken geslecht en toegevoegd aan het landbouwareaal. Archeologisch dijkonderzoek 2010-2020 Voortvloeiend uit het Provinciaal beleidsplan kreeg het archeologisch onderzoek van dijken meer aandacht. Dit was noodzakelijk voor de onderbouwing van de cultuurhistorische waarde hiervan. Er was in samenwerking tussen Stichting Erfgoed Zeeland en de AWN een plan opgesteld voor historisch en archeologisch onderzoek van de binnendijken. Na een pilotproject bleek dit niet haalbaar. Daarna werd de aandacht gericht op actuele incidentele dijkdoorgravingen om 48 Dijkenonderzoek Zeeland

Zeeland | 2021 | | pagina 6