Philip van Dijk, Portret van Josina Phoenix, olieverf op doek, 48x37 cm, Zeeuws Museum, M 62-109 Philip van Dijk, Portret van Isaac olieverf op doek, 48x37 cm, midden boven gesigneerd, Zeeuws Museum, M 62-108 aangezien tal van leden van dit geslacht in de 18e eeuw vooraanstaande posities hebben bekleed en bovendien een aantal buitenplaatsen bezaten. Maar voor ik verder ga met het belichten van een aantal portretten uit de collectie Van Citters wil ik eerst stilstaan bij twee fraaie portretten van de echtelieden Isaac Hugronje (1652-1706) en Josina Phoenix (1663-1711). Evenals Van Citters behoorde de familie Hurgronje tot de Zeeuwse notabelen, zij het meer in Vlissingen dan in Middelburg. Isaac Hurgronje was reder, bewindhebber der OIC en raad, schepen en burgemeester van Vlissingen. De oudste zoon van Isaac, Jacob Hurgronje (1694-1759), ambachtsheer van Koudekerke, huwde in 1734 met Erkenraad Snouck (1709-1770) uit Dordrecht. Van dit echt paar heeft Appelius een paar fraaie portretten gemaakt. Uit dit huwelijk is Steven Matthijs (1741-1788) geboren die de naam van zijn moeder aan de zijne toevoegde en zich bij akte voor de schepenen van Vlissingen Snouck Hurgronje mocht noemen. Terug naar de twee portretten van Van Dijk. Isaac is driekwart weergegeven, staand in zijn studeervertrek met in zijn rechterhand een brief terwijl zijn linker wijsvinger op een boek wijst, waarop geen titel is geschreven. Op de achtergrond staat een beeld van Vrouwe Justitia en aan de muur is in stuc het wapenschild van Vlissingen waarachter een fasces (pijlenbundel) zichtbaar. Beide rekwisieten duiden zonder twijfel op zijn ambt van schepen en burgemeester van Vlissingen dat deze reder en tevens bewind voerder van de OIC in resp. 1694 en 1701 heeft bekleed. Hurgronje is in 1680 gehuwd met Josina Phoenix (1663-1711), die zittend is geportretteerd met op de achtergrond de buitenplaats Huize Barbestein te Heinkeszand, het huis waar zij ook is overleden.8 Wanneer Van Dijk deze twee portretten heeft geschilderd is niet bekend. In ieder geval is er sprake van twee postume portretten, aangezien beide echtelieden qua pruik (de heer) en kleding in het laatste kwart van de zeventiende eeuw gedateerd kunnen worden. In de Van Citters collectie zijn meer van dergelijke postume portretten, zij het niet zo groots opgezet en fraai gedetailleerd uitgewerkt als deze twee. Mogelijk heeft Isaac Hurgronje deze portretten bij Van Dijk besteld, aangezien zij dezelfde maat hebben als de twee portretten die Appelius van 106 Philip van Dijk en zijn Zeeuwse clientèle

Zeeland | 2021 | | pagina 16