Philip van Dijk, Portret van ds. Jacobus Willemsen, gesigneerd, olieverf op doek 50x40 cm, particuliere collectie Anna Maria Spiering en hun drie kinderen, dat sinds 1960 deel uitmaakt van de collectie van de stichting Duivenvoorde op Kasteel Duivenvoorde bij Voorschoten.20 Van Dijk heeft voor dit groeps portret uit 1733 alles uit de kast gehaald, lijkt het wel. De zijdeachtige glans op de blauwe japon van Anna Spiering en de jurken van haar dochters is subliem. En hoe voornaam is niet de pose van vader Steengracht met onder zijn jas een lang zijden vest, terwijl ook nog net het gevest van zijn degen zichtbaar is. Als repoussoir is een gordijn gebruikt, waardoor het geheel een theaterachtige setting heeft gekregen. In de nis staat weer een beeld van Vrouwe Justitia, ongetwijfeld duidend op Steengrachts functies als raad, schepen en burgemeester van Veere. Al met al is Van Dijk gedurende de hele eerste helft van de achttiende eeuw een graag geziene portrettist gebleven die tal van Zeeuwse notabelen in olieverf heeft vastgelegd. Het laatst mij bekende paar portretten dateert uit 1751. Het gaat hier om de echtelieden Johan Gualtherus van der Poort, heer van Oostcapelle (1713-1786) en Johanna Susanna van der Mandere (1714 1793) en ook deze portretten zijn op Kasteel Duivenvoorde te zien.21 Philip van Dijk, Portret van Elisabeth Verwout Noiret, gesigneerd, olieverf op doek 50x40 cm, particuliere collectie Philip van Dijk, Groepsportret van Nicolaas Steengracht en Anna Maria Spiering en hun kinderen Cecilia Maria, Adriaan en Johan Steengracht, gesigneerd en gedateerd 1733, olieverf op doek, 95,5 x 79,5 cm, Stichting Duivenvoorde, DVS00048 110 Philip van Dijk en zijn Zeeuwse clientèle

Zeeland | 2021 | | pagina 20