0@ (I Zeeland 30.3 'Het oog naar boven slaan' Een interview met Huib Uil en Ilja Mostert over de 19e eeuwse kunstenaar Adriaan Prince en de tekenschool van Zierikzee TIK EENS HUI&UIL P.M.E. (Liesbeth) Labeur Een beknopt lemma over Adriaan Prince (1779 1859) uit Zierikzee trok al enige tijd de aandacht. De tekst: 'Schilder. Woonde zijn hele leven in zijn geboortestad en was daar leraar aan de stadstekenschool. Hij is één van de weinigen die het 19e-eeuwse Schouwse volksleven heeft uitgebeeld. Hij was een vaardig tekenaar en heeft ook landschappen geschilderd en oude meesters gekopieerd.' Het sprak tot de verbeelding. Wie was Adriaan Prince? Wat maakte hij, hoe zag zijn kunst eruit? En wat is er bekend over de tekenschool van Zierikzee? 1 De Teeken Akademie van Middelburg verdiept zich deze jaren in de Zeeuwse tekengeschiedenis en maakt zich sterk voor actuele tekenkunst. In de aanloop naar het 250-jarig bestaan in 2028 hoopt men een Zeeland-brede manifestatie in gang te zetten met stads- en dorpstekenaars en met aandacht voor alle tekenscholen die Zeeland heeft gekend, ook de tekenschool van Zierikzee. Adriaan Prince was er vanaf het begin als stadstekenmeester bij betrokken. Op zoek naar meer informatie bezoek ik Huib Uil, de voormalige stadsarchivaris van Zierikzee. Hij staat bekend als wandelende encyclopedie. Huib waarschuwde direct. 'Omdat mijn voorganger werk heeft gemaakt van Prince heb ik hem in mijn dienstjaren niet heel uitgebreid behandeld. Er is nog het een en ander na te zien. Het is een goed idee om Ilja Mostert ook te vragen, hij is nu werkzaam als archivaris in Zierikzee.' Zo geschiedt. Kennen jullie de schilder Adriaan Prince? Of werk van hem? Ilja Mostert: 'Zoals Huib aangeeft, een onderzoek in de correspondentie van de stad zou meer infor matie kunnen opleveren, een tijdrovend werk. Het valt me tegen hoe weinig werk van hem bekend is.' L. Labeur, Aantekeningenportret Huib Uil, 2021 Huib Uil: 'Uit de publicaties van Wiebe H. Keikes uit 1988 herinner ik me het schilderij van de haven van Viane, toegeschreven aan Adriaan Prince. Een mooi resultaat van het onderzoek was de vondst van mijn voorganger dat dit niet de haven van Viane voorstelt, maar een naschildering is van de gravure "het lossen van een schip" naar een schilderij door de zeven- tiende-eeuwse schilder Philips Wouwerman.' 2 In 1952 maakt de PZC melding van de vondst van het schilderij op Oude Haven 9: 'Het werd ontdekt op de zolder van het pand dat thans behoort aan dhr. C.van der Vliet; Dhr. D. Van der Vliet sr. kocht het van Prince in 1802. De hierboven vermelde gegevens zijn te lezen op de achterzijde van het schilderstuk.' 3 Adriaan Prince en de tekenschool van Zierikzee 113

Zeeland | 2021 | | pagina 23