1805.' Ook is er een prent bekend met daarop het standbeeld van Jacob Cats uit Brouwershaven, naar een ontwerptekening van Adriaan Prince. 'Meer werk van hem kennen we niet' Wat weten we wel, is er een portret van Adriaan Prince bekend? 'Helaas niet,' vertelt Huib. Wel algemene gegevens. 'Adriaan Prince werd geboren in Zierikzee op 16 augustus 1779 als zoon van Jan Prince en Jopje Olree.' 'Waarschijnlijk weet ik zijn geboorteadres,' meldt Ilja. 'In het lidmatenregister van de Nederduits Gereformeerde kerk wordt 's Heer Arendslop in 1775 als woonadres van zijn vader genoemd, een paar jaar voordat Adriaan wordt geboren. 6 Bovendien, uit een notariële akte van 11 oktober 1762, blijkt dat een huis aan 's Heer Arendslop al bewoond werd door familie. Dit huis moet op den duur in bezit zijn gekomen van vader Jan Prince. Want in eenzelfde soort akte uit 1825, opgesteld vanwege het overlijden van Adriaans vader, wordt dit huis met het wijknummer A385 aangeduid en blijkt dat het pand sinds 4 februari 1792 in bezit was van Jan Prince. 7 Het was waarschijnlijk het derde huis aan de westzijde van de 's Heer Arendslop, gezien vanaf de Oude Haven. Dit huis bestaat al lang niet meer. In het bevolkingsregister van 1830 staat al dat het niet meer bewoond was. Tegenwoordig staat hier de nieuwbouw van Mondragon.' Jonge jaren in het schildersgilde Huib heeft een tocht door Zierikzee georganiseerd langs plaatsen uit het leven van Prince en Ilja vult aan: 'Ik vind Adriaan Prince in zijn jonge jaren één keer terug, in de archieven van het schildersgilde. In de rekening van 1790 staat hij als elfjarig jochie vermeld als "leerjongen" van de weduwe van Lambregt-Klasse. De spelling kan ook "Lambrecht" zijn en de achternaam "Klaasse" of "Klaassen".' 8 In de boedelinventaris van Lambrecht- Klaasse, opgemaakt na het overlijden van Lambrecht in 1788, zijn 'verwstoffen' - verf werd toen met een w geschreven - en schilders gereedschappen beschreven. 'Het kan bijna niet anders dan dat de weduwe van Lambrecht de spullen heeft gebruikt in 1790, hoe kon ze anders een leerjongen onder haar hoede nemen. Het geeft de leerjongen hoe dan ook kleur.' 9 De inventarisatie beschrijft veel droge 'verwen', zoals Berlijns blauw. Daar heb je als schilder maar heel weinig pigment van nodig om een sterke kleur blauw aan te maken. Of neem de pakjes Keulse aarde, ook bekend als Van Dijck bruin. Veel gebruikt voor schaduwpartijen. Ook op de lijst: koningsgeel. Na gebruik moest je je handen goed wassen, het was een giftig pigment. Je kan er een sterke citroengele/oranjekleurige verf van maken. Lakmoes stond ook op de lijst. En papaverolie, dat geeft glans aan verf. Onder gereedschap staan onder andere vermeld een partij nieuwe kwasten, een krijtmolen en een balansschaal. Met de spellingsvariant 's' komen we Adriaan in 1798 opnieuw tegen, op zeeuwen gezocht: Adriaan Prinse, inwoner van Zierikzee, 19 jaar, ongehuwd, schilder, adres A 89.10 Huwelijkse jaren en verdriet In juni 1810 huwt Adriaan met Carolina Josina de Moor te Scherpenisse.11 Misschien is hij wel naar Tholen gevaren vanuit het haventje van Viane. Ilja meldt dat Prince 'even daarvoor een huis heeft gekocht in Zierikzee. Uit een transport akte uit 1810, opgesteld op de 19e dag in de grasmaand (april), blijkt dat Adriaan voor 1800 gulden een huis aan de noordzijde van de Oude Haven koopt. Dit is het huis waar het schilderij in 1952 op zolder gevonden werd.' 12 Op 19 september 1811 wordt Adriaan voor het eerst vader. Carolina Josina schenkt in Zierikzee het leven aan Jean Pierre Prince. 'Het wordt steeds interessanter,' vertelt Ilja. 'In 1814 stelt notaris Dignus Boom enkele notariële aktes op. Uit de eerste akte van 30 september 1814 blijkt dat Adriaan Prince 400 gulden heeft geleend bij Pieter Blussé met zijn huis aan Oude Haven 9 als onderpand. De akte die daarop volgt is identiek aan de eerste maar in het tweede geval blijkt dat ook Jan Prince, de vader van Adriaan, 400 gulden heeft geleend, ook met een huis als onderpand, Oude Haven 39b. Pieter Blussé ken ik van het 18e eeuwse familiebedrijf Blussé uit Adriaan Prince en de tekenschool van Zierikzee 115

Zeeland | 2021 | | pagina 25