Detail van een gravure op avondmaalszilver van de Oostkerk, ontworpen door Adriaan Prince (1831) (foto L. Labeur) In 1841 wordt de tekenschool gereorganiseerd. De tot dusver in functie zijnde onderwijzers, Lieven Koole, timmerman en Adriaan Prince, fijnschilder, nemen eervol ontslag. Adriaan behoudt zijn functie als stadstekenmeester. 24 Met hernieuwd elan wordt het tekenonderwijs vervolgd. Nieuwe docenten worden aangetrokken. Er wordt melding gemaakt van onderwijs in Handteekening en Pleisterbeelden door den heer Jakob Korsten. 25 In de rekeningen van de tekenschool zien we terug dat er nieuwe pleisterbeelden worden aangeschaft. Niet door Korsten, maar door stadsbouwmeester Ary van der Velde: 'pleisterkoppen, handen en voeten en voorbeelden van Van Bree.' Er wordt een nieuw reglement gemaakt en de tekenschool verhuist naar het Kerkhof. De jaarlijkse prijsuitreikingen worden nu in de Lutherse kerk gehouden en in de Courant zet een erelijst met opsommingen van namen, prestaties en prijzen dit alles jaar na jaar luister bij. Tevens wordt er verslag gedaan van de vieringen, zoals die van 1842: 'De plechtigheid werd begonnen met heerlijke orgelmuzijk, onder directie van den heer P.H. Van der Weijde terwijl feestzangen werden uitgevoerd.' Het einde van de stadstekenmeester en de tekenschool Op 11 april 1859 overlijdt Adriaan Prince. Uit de memorie van Successie26 blijkt dat hij eigenlijk geen bezittingen had. 'Ab in testato,' Prince had geen testament en daarom werden zijn spullen verdeeld onder zijn drie kinderen. Hij heeft 'geene roerende of onroerende goederen nagelaten'. Het sterfhuis van Adriaan Prince is Lange Nobel- straat 38. Enige dagen later maakt de Zierikzeesche Nieuwsbode in een zinnetje melding van het overlijden: 'Overleden, A. Prince, oud ruim 79 jaar, weduwnaar.' 27 Tekenmeester J. Korsten vraagt of hij nu Stadtekenmeester mag worden. Dit verzoek wordt niet gehonoreerd. 28 In 1869 wordt de tekenschool opgeheven. De burger avondschool neemt het onderwijs over. Het oog naar boven slaan Spijtig genoeg zijn we geen nieuw werk van Adriaan Prince tegengekomen. Enige dagen na het interview mailt Huib Uil: 'Je hebt diverse berichten uit de Krantenbank geput. Tik nog eens in: "Prince" en het jaartal "1832". Je krijgt dan de Zierikzeesche Courant van 3 februari 1832 met een bericht over de vervaardiging van een avondmaalstel in Zierikzee, bestemd voor de Oostkerk te Middelburg. Het werd vervaardigd naar "levensgrote" tekeningen van de schilder A. Prince. Een mooie uitdaging is om te achter halen of dat avondmaalservies bewaard is gebleven in Middelburg.' Er wordt direct een onderzoek gestart en warempel, hoewel niet compleet is het stel bewaard gebleven. Vergelijken we de gravure op het zilver met het verdere bericht uit de krant dan kan het niet anders dan hetzelfde avondmaals- zilver zijn: 'Als men de gravure naspeurt en de tekeningen welke het geheel op elk stuk aan het oog aanbiedt; dan is het of alles leeft en de Adelaar, het oog naar boven gericht, zich van de aarde losmaakt om reiner streken te bewonen, niet ongelijk aan den christen die met een gelovig gemoed zal aanzitten en uit de stukken het brood etende en den wijn drinkende, zijn oog naar boven slaat, en daar zijne hoop vestigt.' 29 Adriaan Prince en de tekenschool van Zierikzee 119

Zeeland | 2021 | | pagina 29