W i t Is vol van schatten hier De collectie C.J.M. Nagtglas. Etnografica en nog meer uit West-Afrika Uit de verzamelingen van het Genootschap F. (Erik) van der Doe In 2021 is het 400 jaar geleden dat de West- Indische Compagnie werd opgericht. Het hoofd kwartier in West-Afrika was Elmina. Dit oude fort was eeuwenlang het centrum van de Nederlandse slavenhandel. In 2022 is het 150 jaar geleden dat Nederland West-Afrika verliet. Halverwege de negentiende eeuw bekleedde Cornelis Johannes Marius Nagtglas er de hoogste functie van gouverneur-generaal. In die tijd was de trans Atlantische slavenhandel al lang verboden en werd de afschaffing van de slavernij in Suriname en op de Antillen voorbereid. Van Nagtglas is een aantal objecten in de collectie van het Zeeuws Genootschap afkomstig die herinneren aan de tijd dat Nederland vaste voet aan de grond had in West-Afrika. De collectie etnografica van Nagtglas bestaat uit twaalf voorwerpen afkomstig uit West-Afrika. Deze zijn in 2017 door minister Jet Bussemaker van OCW tot nationaal beschermd erfgoed verklaard: een stofgoudbalans, acht goud gewichtjes, een aardewerk pijpenkop, een aarde werk theepot en een leren kussenovertrek. Maar er is meer via Nagtglas in Nederlandse collecties terechtgekomen. In de verzamelingen van het Zeeuws Genootschap kwamen van hem onder meer nog een collectie Afrika-boeken en zijn papieren nalatenschap uit Elmina. Cornelis Johannes Marius Nagtglas (1814-1897), de een-na- laatste Nederlandse gouverneur in West-Afrika, foto uit 1866, Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrata IV, 154-92. Cornelis Johannes Marius Nagtglas Nadat Fort Elmina in 1637 op de Portugezen is veroverd, wordt dit het centrum van de Nederlandse bezittingen in West-Afrika. Aan de Goudkust (het tegenwoordige Ghana) verrijzen tientallen grote en kleine forten, waar Afrikaanse en Nederlandse handelaren elkaar treffen. In de negentiende eeuw wordt Fort Elmina de zetel van de gouverneurs namens de Nederlandse regering. 't Is vol van schatten hier 121

Zeeland | 2021 | | pagina 31