Zeeland 30.3 brnMenww rfflmeA', Commcï wtwcA Tekening van de gevechten rondom Komenda in Ghana in 1869 en Zelandia Illustrata. Hij publiceert het overzicht Levensberichten van Zeeuwen. Zijnde een vervolg op P. de la Rue, Geletterd, Staatkundig en Heldhaftig Zeeland. In zijn autobiografie Mijn leven komt z'n broer met enige regelmaat voor als er nieuws is over zijn werk in Elmina, als hij weer in Nederland is, hij bij hem logeert of weer vertrekt.3 Zo weten we ook dat hij Kees-Jan wordt genoemd. Collectie Afrika-boeken Gouverneur Nagtglas schenkt het Zeeuws Genootschap niet alleen volkenkundige voor werpen uit West-Afrika. Hij verrijkt de collectie ook met boeken en handschriften. In de inleiding op de catalogus van de bibliotheek uit 1883 wordt gemeld: in het volgende jaar 1876] schonk het lid C.J.M. Nagtglas eene verzameling van twee en zestig, veelal zeldzame werken, benevens een aantal geschriften over West-Afrika, door hem bijeengebracht tijdens hij aldaar gouverneur der Nederlandsche bezittingen verblijf hield.'4 Ze zijn alle 62 keurig opgesomd in de catalogus onder de kop: 'Verzameling van werken over Afrika en voornamelijk over de Westkust en de voormalige Nederl. bezittingen aldaar'.5 Het is een fraaie collectie boeken over vooral West-Afrika, met bekende en onbekende Nederlandse, Engelse en Franse werken uit de zeventiende, achttiende en negentiende eeuw. .myll tU! vawkel LmfUfiöjiicTtVïïlCUtl.övrv 0 (detail), Zeeuwse Bibliotheek, Zeeuws Genootschap, Hs PLA111C7. Hierbij zijn onder meer werken van Dapper, Van Fockenbroch, Bosman, De Marrée, Reijnhout, Gramberg, Pel, Horton, Hutchinson en Marchais. Het lijkt er op dat Nagtglas zijn privébibliotheek Afrika (uit zijn boekenkast in Elmina) aan het Genootschap heeft geschonken. Daaronder is ook een (anoniem uitgegeven) pamflet van Nagtglas zelf onder de titel Een woord aangaande de vraag: Wat moet Nederland doen met zijne bezittingen ter Kuste van Guinea?" ('s Gravenhage 1863). Het zijn er feitelijk meer dan 62 omdat er ook meerdelige werken bij zijn. Helaas is geen van de boeken bewaard gebleven. Ze zullen allemaal in 1940, zoals het merendeel van de collectie Boeken van het Zeeuws Genootschap, slachtoffer van de brand in de Middelburgse abdij zijn geworden. Handschriften Elmina In dezelfde catalogus van de bibliotheek uit 1883 wordt bij de Handschriften gesproken van 'Drie portefeuilles met aanteekeningen over de geschiedenis en den toestand der voormalige Nederl. bezittingen aan de westkust van Afrika, meest verzameld door den gouverneur C.J.M. Nagtglas (1858-1871)'.6 Nagtglas heeft een grote belangstelling voor zijn omgeving. Om een goed beeld te krijgen van de Nederlandse bezittingen in West-Afrika stuurt hij zijn ambtenaren het land in om dorpen 't Is vol van schatten hier 123

Zeeland | 2021 | | pagina 33