Zeeland 30.3 Ahantasche goud zoo fijn bijna als stof wordt, ofschoon het in waarde vele andere soorten blijft overtreffen.'20 Eveneens afkomstig van de Asante zijn acht kleine koperen gewichtjes (3600-BEV-Z-79). Ze zijn verworven in 1869 en variëren van 3 tot 9 cm lang. Ze stellen voor een kever, vogel, vis (een rond en een lang soort), bijl, fallus (wat aangetast door oxidatie), mankala spelbord en een abstract model. Een negende gewichtje (mensfiguur) is verloren gegaan.21 Om het goud te wegen worden door de Asante kunstzinnige gewichtjes gebruikt, van abstracte geometrische vormen tot sierlijke mens- en dierfiguren. Soms verwijzen ze naar Asante spreekwoorden of bekende verhalen. Voor de eigenaren hebben ze een bijzondere betekenis of verbeelden gebeurtenissen uit hun leven. Hendrik Pel verzamelde overigens ook goudgewichtjes (dierfiguren), vanuit het belang voor de zoölogie. De gewichtjes van brons en koper worden gemaakt door lokale smeden, volgens de zogenoemde verloren-was-techniek. Eerst wordt een model van was gemaakt. Daar omheen wordt een kleiklomp aangebracht die vervolgens wordt verhit. De was smelt en loopt weg via speciaal aangebrachte kleine openingen. Die worden dan gebruikt om vloeibaar metaal in de vorm te gieten. Als dat is afgekoeld wordt de klei weggebroken en blijft het oorspronkelijke model in metaal over. De kever is zo levensecht dat hiervoor waarschijnlijk, zoals dikwijls, een echte kever als mal heeft gediend. Pijp, theepot en kussen Verder zijn er nog drie gebruiksvoorwerpen. Een met twee figuren bewerkte pijpenkop van rode klei (G3622) is ook van de Asante en afkomstig uit het koninkrijk Dahomey (Benin).22 De pijpen kop is 13 cm hoog en verworven in 1863. Tabak en pijproken wordt door de Europeanen geïntro duceerd in West-Afrika en er ontstaat een traditie van bijzondere aardewerk tabakspijpen. Bekend zijn de pijpen van de Bamun (Bamileke) Aardewerk pijpenkop van de Asante, Zeeuws Museum, Zeeuws Genootschap, G3622. in Kameroen met figuren met bolle wangen. Maar ook de Asante hebben fraaie aardewerk pijpen, waarbij vooral die van roodbakkende klei kenmerkend en vermaard zijn. Ook hierbij worden spreekwoorden uitgebeeld. Deze pijp met twee elkaar omarmende figuren zouden goed en kwaad, of in de figuurlijke betekenis onaf scheidelijk en onverenigbaar kunnen verbeelden. In de pijpenkop wordt een lange houten steel gestoken om te kunnen roken, terwijl de pijp dan op de grond staat. Er is nog een zwart aardewerk theepot van de Asante, naar Europees model en met geo- Aardewerk theepot van de Asante, Zeeuws Museum, Zeeuws Genootschap, G3623. 't Is vol van schatten hier 127

Zeeland | 2021 | | pagina 37