Zicht op Chinsurah, de VOC-nederzetting in Bengalen, aquatint door William Hodges, ca 1785-1788, British Library, Londen, P15, no. 28. de val van Napoleon, valt Bengalen weer onder Nederlands bestuur. De uitwerking van het verdrag met de Britten, uitgevoerd door Jacob Andries van Braam, vergt veel tijd. Als die hoort van het vertrek van de twee families en schakelt hij Vos in om een brief mee te nemen voor Johannes Goldberg, directeur-generaal van het Departement van Koophandel en Koloniën in Den Haag. Heyning en Vos vragen hem daarop een introductiebrief te schrijven voor Goldberg. De reis is gepland. Zoals bij zoveel families gaat het om de opleiding van de kinderen. In Nederland kunnen zij een studie gaan volgen. Vos heeft een tweede doel, want hij wil promoveren aan de universiteit van Leiden.6 Hij heeft carrière gemaakt, veel ervaring opgedaan en zichzelf Latijn geleerd, noodzakelijk voor het schrijven en bespreken van een aantal stellingen. In die tijd ligt het accent bij een promotie op de stellingen en de mondelinge vaardigheid in het Latijn en niet zo zeer op een eigen onderzoek. Vos correspondeert met prof. Sebald Justinus Brugmans, autoriteit op medisch gebied en hoogleraar botanie in Leiden, die hem vraagt om een 'beschadigde' schedel, bloeiende planten en insecten mee te nemen naar Nederland voor wetenschappelijk onderzoek. Vos peilt bij hem of het noodzakelijk is zich in Leiden te vestigen voor het afronden van zijn promotie.7 Hij zal waarschijnlijk liever in Middelburg blijven bij zijn gezin. De reis duurt vele maanden en in Middelburg kan hij zich gaan voorbereiden op zijn promotie. Op 28 september 1819 is het zover en mag hij de titel medicinae doctor voeren. Zijn proefschrift Specimen Medicum in Augurale exhibens Positiones Varii Argumenti draagt hij op aan prof. Bonifacius de Jonge, medicinae doctor en hoogleraar te Middelburg (en lid van het Zeeuws Genootschap), John M'Whirter, medicinae doctor en chirurgijn in Bengalen en zijn vrienden Gordon Forbes en Jacob Daniël Heyning.8 Gordon Forbes is de Britse commissaris in Chinsurah, die met Van Braam onderhandelde over de bestuursoverdracht. Vos kent vele bestuurders persoonlijk en is ook aan wezig geweest bij de officiële overdracht in 1817. Na zijn promotie heeft hij tijd om een ver taling te maken van een boek dat hij veel raad pleegde: A catalogue of Indien medicinal plants and drugs with their names in the Hindustani and Sanscrit languages, geschreven door John Fleming, medisch doctor, chirurgijn en botanist 132 't Is vol van schatten hier

Zeeland | 2021 | | pagina 42