Vos stuurt regelmatig geschenken naar Middelburg. Uit een 'haastig' geschreven briefje in 1822 blijkt dat een vriend van hem op het punt staat naar Londen te vertrekken en hij laat de kans niet voorbijgaan om hem boeken mee te geven. Het is de manier om geschenken naar Europa te vervoeren.18 Zoals gezegd zijn niet alle schenkingen van Vos terug te vinden in de huidige verzamelingen van het Genootschap. Een van de redenen is dat er in de negentiende eeuw minder belangstelling is voor niet-Zeeuwse objecten.19 De twee Bengaal se munten uit het eerdergenoemde lijstje zijn in de catalogus van 1890 nog terug te vinden, maar liggen in een Japans doosje bij een stukje asbest en een Chinese munt. Er zijn objecten kapot gegaan, bedorven of vergaan. Dat is ook het lot van een rond gevlochten vogelnestje van mogelijk een Bengaalse wevervogel (Ploceus benghalensis) of zoals Vos doorgeeft een 'capakvogeltje', ook een schenking uit 1822 en indertijd met zoveel genoegen geaccepteerd en in het Kabinet van oud- en zeldzaamheden geplaatst. Het Indiaanse riet is er dan nog, maar staat in de tegenwoordige registratie geboekt als 'niet aanwezig'.20 De brand in de Abdij van Middelburg in 1940 is natuurlijk funest geweest voor de boekerij van het Genootschap. Verbrand is de schenking van een set boeken over de heilige schrift in Oosterse vertalingen, waarvan Vos noteert dat ze moeilijk te verkrijgen zijn, uniek en bijzonder om die in de collectie te hebben: de Vier Evangelisten in het Arabisch, de Psalmen in de Ousfa taal, de Bijbel in de Harotoe taal (Serampore 1821), het Evangelie van Mattheus in het Hindostaans (Calcutta 1819), het Evangelie van Mattheus in het Perzisch, het Evangelie van Johannes in het Bengaals en Engels (Calcutta 1819) en het Nieuwe Testament in het Arabisch op Bengaals papier (Bengalen 1816). Hij heeft eenzelfde set geschonken aan het Bataviaas Genootschap. De publicaties van Vos zijn nog wel terug te vinden in Nederlandse universiteitsbibliotheken. Van de rariteiten uit de brief van 1820 is alleen de trom nog over. Beschermd erfgoed Na het treurige verhaal komt nu het positieve eind, want de overgebleven voorwerpen van Vos in de etnografische verzameling zijn in 2017 tot nationaal erfgoed verklaard. Dat is niet verwonderlijk want ze behoren tot de oudste voorwerpen van het Genootschap. Ze zijn opgenomen in het nationale register beschermde cultuurgoederen en elke verplaatsing, zoals een bruikleen voor een tentoonstelling, moet worden gemeld aan de Erfgoedinspectie. Het belang van de schenkingen van Vos is officieel erkend. De voorwerpen vormen nu 'de collectie J.R. Vos'. Overigens is de eerdergenoemde votiefsteen van Burorina ook nationaal erfgoed geworden. Shiva beeldje, hoogte 21,3 cm, schenking 1819, Zeeuws Museum, Zeeuws Genootschap, G3603. 't Is vol van schatten hier 135

Zeeland | 2021 | | pagina 45